Reklama

Sławatycze: Narodowe Święto Niepodległości i dwa nowe wozy strażackie (film) (galeria)

Obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gminie Sławatycze były symboliczne w związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii oraz ze względu na obowiązujący na naszym terenie stan wyjątkowy. Uroczystości rozpoczęły się 11.11.2021 roku o godz.9.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach. Eucharystii przewodniczył ks. Mirosław Krupski, proboszcz parafii. W oprawie mszy św. uczestniczyli chór AVE, poczet sztandarowy z OSP Sławatycze.

Bezpośrednio po mszy św. Chór AVE wystąpił w krótkim koncercie w repertuarze patriotycznym. W dalszej części uroczystości na placu kościelnym nastąpił akt poświęcenia dwóch nowych samochodów strażackich przez Gminnego Kapelana Straży Pożarnych ks. Mirosława Krupskiego.

Następnie wszyscy udali się na cmentarz nad mogiłę upamiętniającą nieznanego żołnierza. Aby oddać cześć poległym w walce o niepodległość: odśpiewano hymn państwowy, złożono wiązanki kwiatów. W imieniu parlamentarzystów RP uczestniczący w uroczystościach Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, władz samorządowych Wójt Gminy Sławatycze Arkadiusz Misztal, funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej, Służby Celnej i Policji Komendant ppłk SG Piotr Stupka, instytucji samorządowych Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Oleszczuk, znicze zapaliły Przewodnicząca Rady Gminy Monika Tyszczuk i Agata Misztal w imieniu pracowników Zespołu Szkół w Sławatyczach.

Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Arkadiusz Misztal, Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk zabierając głos podziękowali za uczestnictwo w uroczystościach Święta Niepodległości w sposób szczególny służbom mundurowym: Straży Granicznej, Wojsku, Policji, Służbie Celnej, Straży Pożarnej, którzy bezpośrednio i pośrednio chronią naszej wschodniej granicy dbając o bezpieczeństwo kraju. – Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią walczyć i codziennie się starać, by nam nie uciekła – mówił Wójt Gminy Sławatycze Arkadiusz Misztal. – W tym szczególnym okresie chciałbym, abyśmy wspierali służby mundurowe, by ta nasza wolność była wartością trwałą i cenioną przez nas. 

 

materiał: Gmina Sławatycze
tekst i zdjęcia: Bolesław Szulej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki/Anna Ostapiuk
film: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama