Reklama

Reklama

Z Białej Podlaskiej do ośrodka w Bezwoli. Dwa rowery. Błękitne berety afgańskim uchodźcom (film) (galeria)

7 listopada Koło nr 43 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Białej Podlaskiej zrealizowało swoją obietnicę. Przy wsparciu Prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, Straży Miejskiej oraz zakładu remontującego rowery "Bicykl Serwis" przekazano dwa rowery uchodźcom afgańskim z Bezwoli. Weterani kierując się zasadą pomoc za pomoc wspierają afgańskich uchodźców. "Kiedyś mieliśmy afgańskie wsparcie. Teraz my wspieramy".

Posłuchaj ważnego spotu:

Spotkanie odbyło się przed Urzędem Miasta Biała Podlaska, skąd dwa pozyskane rowery zostały przetransportowane do Bezwoli. – W połowie października otrzymałem telefon od Beaty Dżon Ozimek z „Gazety Wyborczej” z Opola z prośbą o pomoc. Na portalu społecznościowym funkcjonuje grupa „Forum wsparcia dla Afgańczyków”. W opolskie trafiła grupa uchodźców, tam przechodziła kwarantannę, a później została rozdysponowana do wszystkich ośrodków, część trafiła do Ośrodka dla Uchodźców w Bezwoli. Stwierdzono, że nasze stowarzyszenie jest najbliżej tej miejscowości i zwrócono się o pomoc – przybliżył genezę akcji wsparcia ppłk. rez. Artur Artecki, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. – Ośrodek jest znacznie oddalony od różnych miejscowości, pomoc zatem miała mieć wymiar fizyczny. Uchodźcy potrzebowali rowerów, by móc pojechać np. po lekarstwa do Wisznic czy do Radzynia Podlaskiego. 

Koło postanowiło pomóc. W działaniach wsparli je prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk oraz przedstawiciele Straży Miejskiej. Pozyskano dwa rowery, które do stanu używalności nieodpłatnie doprowadził „Bicykl Serwis” z Białej Podlaskiej. Zostały one przekazane do ośrodka w Bezwoli. Jak wyjaśnia ppłk. Artecki, ośrodek zgłasza również zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy, np. tablet lub laptop, który będzie służył uczącym się i studiującym uchodźcom. Stowarzyszenie umieściło na swojej stronie apel do społeczności, w którym prosi o pomoc w tym zakresie. – Wcześniej my jeździliśmy do Afganistanu, gdzie mieszkali, tam nam ludzie pomagali, teraz naszym obowiązkiem jest pomóc tym ludziom w Polsce – podkreśla wiceprezes stowarzyszenia.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Artur Artecki Koło nr 43 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Białej Podlaskiej / Leszek Niedaleki/Anna Ostapiuk
zdjęcia i film: Małgorzata Mieńko / Artur Artecki 
opracowanie: Gwalbert Krzewicki 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama