Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kolonoskopia sposobem ograniczenia ryzyka zachorowań na nowotwory jelita grubego (film)

Z dr Anną Lewandowską, gastroenterologiem w bialskiej 2M Clinic rozmawiamy o sposobach zapobiegania nowotworom jelita grubego oraz profilaktyce w postaci kolonoskopii.

Gastronterelogia to bardzo szeroka dziedzina zajmująca się chorobami przewodu pokarmowego. – Jeśli macie państwo jakiekolwiek niepokojące dolegliwości i zastanawiacie się, czy wynikają one z choroby przewodu pokarmowego, można to sprawdzić między innymi za pomocą endoskopii. Gastroskopia to metoda najskuteczniejsza, która służy do oceny przełyku, żołądka i dwunastnicy, w kolonoskopii zaś oglądamy błonę śluzową jelita grubego – informuje dr Anna Lewandowska, gastroenterolog kliniki 2M Clinic.

Jak wyjaśnia, wskazaniami do takiego badania są niepojące, długo utrzymujące się objawy dyspeptyczne, jak np. ból brzucha. Również takie objawy, którym towarzyszy niezamierzona utrata masy ciała, biegunki, nagle pojawiające się zaparcia, krew w wypróżnieniu, dodatni wynik testu kału na krew utajoną czy niedokrwistość z niedoboru żelaza. – Kolonoskopię możemy wykonać nie tylko wtedy, gdy wystąpią niepokojące objawy, ale też profilaktycznie o osób, u których w bliskiej rodzinie występuje rak jelita grubego. Podczas takiego badania lekarz wraz z zespołem ogląda na monitorze błonę śluzową. Możliwe jest pobranie tekstu na obecność bakterii Helicobacter w żołądku oraz wycinku ze zmian w błonie śluzowej. Możliwe jest również usunięcie polipów jelita grubego, czyli zmian nowotworowych, z których może rozwinąć się rak – tłumaczy dr Lewandowska. W klinice 2M Clinic przy ul. Batorego 14/2B w Białej Podlaskiej badanie wykonuje doświadczony zespół, a sam sprzęt jest najwyższej jakości. Jest również możliwość wykonania badania z udziałem anestezjologa. 

Badanie profilaktyczne pozwala ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego. – Obserwujemy wzrost zachorowalności na ten rodzaj nowotworu. Częściowo wynika to z cywilizacji, trybu naszego życia. Ale mamy pewien wpływ na ograniczenie ryzyka. Jest to dbałość o odpowiednią aktywność fizyczną i masę ciała, stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce, ograniczenie spożycia alkoholu i odstawienie papierosów, a także dbałość o ograniczenie zanieczyszczenie środowiska – doradza gastroenterolog.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcie: Radio Biper TV

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama