Reklama

Gm. Międzyrzec Podlaski: Honorowe Obywatelstwo dla Stanisława Kurendy

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą pośmiertnego nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Gminy Międzyrzec Podlaski wieloletniemu sołtysowi Rzeczycy i prezesowi OSP Rzeczyca Stanisławowi Kurendzie.

Wniosek wójta Krzysztofa Adamowicza o nadanie pośmiertnego tytułu Honorowego Obywatelstwa Stanisławowi Kurendzie poddano pod głosowanie podczas XXXVI Sesji Rady Gminy Międzyrzec Podlaski, która odbyła się 29 października. 

Przewodniczący Komisji ds. Oświaty, Kultury, Sportu i i Porządku Publicznego Jarosław Czapski odczytał streszczenie wniosku, w którym zawarto najważniejsze dokonania wieloletniego sołtysa wsi Rzeczyca i prezesa OSP Rzeczyca, który mieszkańcom gminy dał się poznać jako działacz społeczny i inicjator wielu podejmowanych działań, które wielokrotnie nagradzane były kolejnymi medalami i honorowymi tytułami.

We wniosku odczytanym podczas sesji zawarto informacje:

„Stanisław Kurenda był osobą o nieposzlakowanej opinii. Przez okres pracy zawodowej jak i na emeryturze niestrudzenie działał na rzecz społeczności lokalnej oraz dobra regionu. Posiadał szerokie zaufanie społeczne, czego dowodem jest dokonany przez mieszkańców w 2015 r. wybór na kolejną już kadencję sołtysa wsi Rzeczyca. Pierwsza kadencja w latach 2010-2014. Na polu działalności zawodowej pracował w Państwowej Straży Pożarnej jako plutonowy. Przez 57 lat był członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy, gdzie pełnił funkcje prezesa. W czasie społecznym angażował się w budowę remizy i garażu dla jednostki OSP. W swej codziennej służbie był gotów nieść pomoc mieszkańcom nie tylko naszej gminy, ale wszystkim poszkodowanym. Swoje życie poświęcił ratując innych. Dokonania Kurendy znalazły wyraz w licznych przyznanych mu wyrożnieniach: Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w 2011 r.; złoty, srebrny i brązowy medal Za zasługi dla pożarnictwa; Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza ZOSP RP; medal Zasłużony dla Powiatu Bialskiego w 2014 r.; odznaka honorowa Zasłużony dla Województwa Lubelskiego w 2015 r.; tytuł Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski w 2016 r.; odznaka za 50 lat służby w 2019 r.”

Wniosek wójta Krzysztofa Adamowicza otrzymał pozytywną opinię Komisji ds. Oświaty, Kultury, Sportu i i Porządku Publicznego, a podczas głosowania radnych Uchwała Rady Gminy z dnia 29 października 2021 r. w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Gminy Międzyrzec Podlaski Stanisławowi Kurendzie została podjęta jednogłośnie.

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcie: Arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama