Reklama

Małaszewicze: Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta (film) (galeria)

15 października w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach miała miejsce wyjątkowa uroczystość, podczas której szkolna społeczność obchodziła Jubileusz 50-lecia istnienia placówki. Wydarzenie było okazją do przypomnienia bogatej historii, prezentacji szkolnej monografii oraz wręczenia statuetek przyjaciołom szkoły.

Początki Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach sięgają roku 1971, kiedy to została utworzona Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących Zarządu Rejonu Przeładunkowego PKP w Małaszewiczach. Szkołę umieszczono w części baraku przeznaczonego dla potrzeb służby handlowej kolei. Obowiązki dyrektora powierzono Mikołajowi Jefimiukowi. Dwa lata później funkcję tę przejął inż. Tadeusz Wądołowski, natomiast w 1982 r. stanowisko objął na wiele lat mgr Mieczysław Romaniuk. Dopiero w 2013 r. powierzono tymczasowo obowiązki dyrektorskie Jolancie Wałach, a rok później przejął je i pełni tę funkcję do dziś Robert Wieczorek.

W ciągu 50-leciu lat istnienia szkoła przechodziła szereg zmian, powoływano nowe jednostki i otwierano kolejne kierunki. W 1978 r. powołano Średnie Studium Zawodowe Zaoczne Polskich Kolei Państwowych, a w 1986 r. decyzją Ministra Komunikacji powołano Zespół Szkół Zawodowych Polskich Kolei Państwowych, w skład którego weszły Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Średnie Studium Zawodowe Zaoczne, Technikum Kolejowe na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Później Zespół Szkół Zawodowych przemianowano na Zespół Szkół Kolejowych w składzie Zasadnicza Szkoła Kolejowa, Technikum Kolejowe, Technikum Kolejowe na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Kolejowe Zawodowe dla Dorosłych i Średnie Studium Zawodowe dla Dorosłych. Placówka zyskiwała nowe, zmodernizowane budynki, dzięki którym poszerzała systematycznie ofertę edukacyjną.

Z dniem 1 stycznia 1999 r. organem prowadzącym szkoły został Starosta Bialski, w tym samym roku rozpoczęło działalność Gimnazjum Publiczne i Liceum Ogólnokształcące. Rok później nadano placówce imię Władysława Stanisława Reymonta i zmieniono jej nazwę na Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta. W 2011 r. odbyło się uroczyste otwarcie i oddanie do użytku internatu szkolnego, a trzy lata później placówkę poszerzono o strzelnicę pneumatyczną. – Na początku to były koszary wojskowe, które byłemu dyrektorowi udało się pozyskać na rzecz szkoły, a na przełomie XX/XXI wieku w naszej placówce kształciło się ponad 900 uczniów w pięciu różnych typach szkoły. Wśród ostatnich naszych inwestycji znajduje się ponadmilionowa modernizacja niskich budynków i sali gimnastycznej. Było dużo wyjazdów młodzieży na staże i zajęcia językowo-kulturoznawcze  do Grecji. Następne projekty będą również pisane na Włochy, ale ze względu na pandemię Grecja była znacznie bezpieczniejsza. Od dziesięciu lat mamy w szkole internat, cały czas pełny. Mamy strzelnicę pneumatyczną, staramy się otwierać kolejne kierunki. Od dwóch lat kształcimy w zawodzie technik pojazdów kolejowych, tzw. maszynista, gdzie tylko dwie szkoły w Polsce kształcą w tym kierunku. Ponadto od tego roku wróciliśmy do korzeni, kształcimy zwykłą branżówkę, czyli magazyniera-logistyka – wyjaśnia dyrektor Robert Wieczorek

Wspomnieniami na temat swojej na stanowisku dyrektora podzielił się z nami Mieczysław Romaniuk. – Spędziłem w tej szkole większość swojego życia zawodowego, najpierw jako nauczyciel, później jako dyrektor. Kiedy kierowałem tą szkołą zbudowałem od podstaw cały kompleks Zespołu Szkół. Budynki znajdują się na terenie byłej jednostki wojskowej wojsk kolejowych., które pracowały na rzecz PKP. Kiedy w 1988 r. opuściły ten rejon, udało mi się dzięki ówczesnemu dyrektorowi Centralnej DOKP Ryszardowi Olszewskiemu przejąć teren. W okresie stanu wojennego, kiedy przyjechała tutaj komisja, by zbadać warunki, w jakich odbywa się nauka i zajęcia praktyczne młodzieży, zaliczyła likwidację wagonów kolejowych zaadaptowanych na potrzeby warsztatu. W latach 80-tych miałem już projekty szkoły, internatu i pływalni, ale udało mi się to zrobić dopiero po roku 1990. Ale to zasługa ludzi z Warszawy, dzięki którym udało mi się to zbudować. W 2012 wróciłem do korzeni i udało mi się skłonić ówczesne władze do otworzenia kierunków kolejowych i załatwiłem pierwsze stypendia. Jestem dumny, że to, co rozpocząłem, jest kontynuowane – opowiada były dyrektor ZS Mieczysław Romaniuk.

15 października 2021 r. społeczność szkoły obchodziła uroczysty Jubileusz 50-lecia, podczas którego uhonorowano wyjątkowymi statuetkami osoby okazujące placówce szczególność życzliwość i wsparcie. – Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Szkoła ta to znacząca część wszystkich tu zebranych. Dzisiejszy dzień jest szczególny, bo pełen przeżyć i wzruszeń. Myślę, że ta uroczystość będzie dla wszystkich chwilą pełną refleksji, powrotu do przeszłości, a jednocześnie połączeniem tego, co przeszło – z teraźniejszością. Szkoła to przede wszystkim wszechstronny rozwój młodego człowieka, odkrywanie jego talentów, predyspozycji, pasji, marzeń i planów na przyszłość. Wykonując ciężką pracę nauczania i uczenia się, trzeba pamięć, że ma ona polegać na ciągłym rozwoju – podkreślił starosta bialski Mariusz Filipiuk. Włodarz powiatu wręczył dyrektorowi Robertowi Wieczorkowi okolicznościowy jubileuszowy grawerton. 

Statuetki „Przyjaciel Szkoły” otrzymali:

starosta bialski Mariusz Filipiuk
wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk
przewodniczący Rady Gminy w Terespolu, były dyrektor szkoły – Mieczysław Romaniuk

Statuetki Reymonta z wdzięczności społeczności szkoły za okazaną przez lata życzliwość i pomoc otrzymali:

Marek Kasperowicz – dyrektor Zakładu PKP Cargo S. A. Centralny Zakład Warszawa
Andrzej Sokolewicz – prezes zarządu CARGOTOR Sp. z o. o. Warszawa
Ewa Gruszka – dyrektor Zakładu Centralnego „PKP Intercity” Spółka Akcyjna Zakład Centralny w Warszawie
Antoni Paszkowski – zawiadowca d/s automatyki zakładu PKP PLK w Siedlcach
Grzegorz Gregoruk – dyrektor Morskiej Agencji Gdynia oddział Małaszewicze
Wojciech Mitura – właściciel firmy AUTO DRIVER
Przemysław Skiba – kierownik firmy Trakcja SA, wykonawca zabudowy rozjazdu przy szkole do celów edukacyjnych

„Szkoła ta powstała z determinacji osób, które widziały sens i potrzebę podnoszenia kwalifikacji kadry związanej z transportem kolejowym. Działania podejmowane przez kolejne dyrekcje były odpowiedzią na potrzeby przybywającej młodzieży i dostosowania kształcenia do rynku pracy. Dzięki temu placówka kształci znakomitych specjalistów i fachowców cenionych przez lokalnych i krajowych pracodawców.” – podkreślił we wprowadzeniu do jubileuszowej monografii szkoły starosta bialski Mariusz Filipiuk. „Jestem dumny, ze Powiat Bialski może prowadzić taką placówkę (…) i że mogliśmy wesprzeć szkołę w wielu prorozwojowych inicjatywach i inwestycjach.”

„Jako lokalna szkoła staramy się kształcić kadry, które zaspokoją potrzeby pracownicze rodzimych pracodawców. To także jest główny powód obecnego kształtu placówki. Zespół Szkół w roku szkolnym 2021/22 tworzy liceum ogólnokształcące o profilu Służby Mundurowe, technikum z szeregiem kierunków branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej oraz branżowa szkoła I-go stopnia.” – brzmią słowa dyrektora Zespołu Szkół w Małaszewiczach Roberta Wieczorka we wstępie do szkolnej monografii. 

 

Podczas tej samej uroczystości w szkole w Małaszewiczach miały miejsce również dwa bardzo ważne wydarzenia:
Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej w Małaszewiczach <<==>> LINK
Wręczenie Stypendium Starosty Bialskiego <<==>> LINK

 

materiał: Zespół Szkół w Małaszewiczach/Radio Biper Gmina Terespol
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama