Reklama

Biała Podlaska: Dom Studenta nr 2. Oficjalnie otwarty (film) (galeria)

Inauguracja roku akademickiego to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu Uczelni. W tym roku uczelnia na czele z JM Rektorem prof. dra hab. Jerzym Nitychorukiem zaprosiła jednocześnie z inauguracją na otwarcie Domu Studenta nr 2. W programie tej części wydarzeń z dnia 16 października na Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II znalazło się: poświęcenie i otwarcie obiektu, przekazanie symbolicznego klucza studentom, krótka cześć artystyczna oraz prezentacja 2-3 pokoi. Warto dodać, że część pokoi już zajętych jest przez studentów. I warto też dodać, że Uczelnia jako kolejną inwestycję do realizacji przygotowuje budowę trzeciego Domu Studenta.

Zrealizowana inwestycja dotyczy budowy nowoczesnego obiektu wkomponowującego się i uzupełniającego dotychczasową infrastrukturę Uczelni. W obiekcie powstały sale dydaktyczne na potrzeby Wydziału Nauk o Zdrowiu zlokalizowane na parterze, wyposażone w nowoczesną aparaturę. Pomieszczenia na czterech kondygnacjach nad parterem zostały przeznaczone na część mieszkalną umożliwiając pobyt ok. 100 studentom w pokojach jedno, dwu i trzyosobowych w standardzie pokoju hotelowego trzygwiazdkowego. Budynek został wyposażony w infrastrukturę umożliwiającą minimalne zaangażowanie osobowe przy jego obsłudze oraz rozwiązania proekologiczne i jednocześnie minimalizujące koszty utrzymania m.in. instalację fotowoltaiczną, pompy ciepła. Ostatecznym efektem jest podpiwniczony, pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni zabudowy ok. 900 m2, powierzchni użytkowej ok. 3 000 m2.

Dom Studenta zbudowała firma BUDOMEX Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej. Podczas uroczystości obecni byli prezesi spółki: Eugeniusz Izdebski i Paweł Izdebski. Budomex zobowiązał się do przygotowania dokumentacji projektowej, wykonania robót budowlanych i instalacyjnych, uzyskania pozwolenia na budowę oraz późniejszego pozwolenia na użytkowanie obiektu. Wszystkie prace projektowe, budowlane zostały wykonane w terminie do 31 sierpnia 2021 r., a łączny koszt budowy samego budynku wyniósł ok. 14 i pół miliona zł. – Spotykamy się tutaj szesnaście miesięcy od podpisania umowy o realizację tej inwestycji. Inwestycja była realizowana w systemie „projektuj i buduj”, tzn. otrzymaliśmy tylko koncepcję wyglądu obiektu i wspólnie z zespołem oddelegowanym przez pana rektora stworzyliśmy dokumentacje i przystąpiliśmy do działania. Dziękuję za wzorową i kompetentną współpracę, bez której w tak krótkim czasie ten obiekt by nie powstał – zauważył prezes zarządu P.W. Budomex Sp. z o.o. Eugeniusz Izdebski. Jak wyjaśnia, przy projektowaniu i budowie domu studenta pracowali również absolwenci PSW. Obecnie w firmie Budomex pracuje sześciu absolwentów, również na stanowiskach kierowniczych.

Budynek wkomponowuje się w całość infrastruktury Uczelni i stanowi jednocześnie uzupełnienie i kontynuację rozwoju nowoczesnej bazy materialnej Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej oraz wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów, pracowników naukowych i dydaktycznych zapewniając odpowiedni standard do zdobywania wiedzy. Rektor prof. dra hab. Jerzy Nitychoruk już zapowiedział przygotowania do realizacji kolejnych inwestycji służących rozwojowi Uczelni. W najbliższych planach jest budowa trzeciego Domu Studenta. – Budynek będzie służył studentom zarówno w ich nauczaniu jak i zamieszkaniu. Jestem przekonany, że że będzie bardzo komfortowy i tani i przyciągnie do nas studentów z całej Polski i zagranicy. Myślę, że wiele osób w regionie jest wdzięcznych za pracę, którą mieliśmy przy tej inwestycji – mówił rektor PSW im. Papieża Jana Pawła II prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.

Dom Studenta nr 2 zlokalizowany jest przy istniejącym budynku głównym Uczelni przy ul. Sidorskiej 95/97 w Białej Podlaskiej. Jego numer nieruchomości to ul. Sidorska 97 A. Szacowany koszt całości inwestycji, czyli wyposażenia sal edukacyjnych, w tym specjalistycznych sal Centrum Symulacji Położniczych, pokoi akademickich, kuchni ogólnodostępnych, pomieszczeń technicznych i obsługi, budowy ciągów pieszych wokół obiektu, kilkudziesięciu nowych miejsc parkingowych w tym kilki dla osób niepełnosprawnych wyniósł ok. 19 mln zł. z czego 10 i pół mln zł. to kwota dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Aktualnie trwają prace końcowe związane z wyposażeniem części edukacyjnej obiektu.

Więcej o Domie Studenta nr 2 Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej w materiale:
Kapsuła czasu wmurowana. Wiecha wciągnięta i zawieszona. Budują nowy Dom Studenta PSW w Białej Podlaskiej (galeria) <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki/Anna Ostapiuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki 
film: Małgorzata Mieńko

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama