Reklama

Samorządy punktują Rząd: Polski Ład to w rzeczywistości mega podatek

Tzw. Polski Ład to w rzeczywistości mega podatek, to koń trojański, który pod pozorem korzyści będzie wyciągał miliardy złotych od mieszkańców naszych miast, miasteczek i wsi – podkreślali samorządowcy, którzy protestowali 13 października w Warszawie. W zgromadzeniu pod hasłem #wObronieMieszkańców wzięło udział blisko tysiąc samorządowców z całej Polski – sołtysów, wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych. Miasto Biała Podlaska podczas protestów i spotkań reprezentował m.in. zastępca prezydenta Maciej Buczyński.

Liderzy lokalnych społeczności spotkali się najpierw w Teatrze Muzycznym Roma, gdzie przyjęli jednomyślnie „Apel środowiska samorządowego w obronie społeczności lokalnych i regionalnych” skierowany do Marszałków Sejmu RP. Lokalni włodarze podkreślali, że tzw. Polski Ład zawiera ogromną liczbę regulacji, które będą miały wpływ na życie każdego z mieszkańców Polski, jednak rząd od początku ukrywa faktyczny cel stworzenia tego programu. Bo czym jest tzw. Polski Ład?

Polski Ład to w rzeczywistości Mega Podatek! Ale nie tylko o pieniądze chodzi. Chodzi też o to, że na straży państwa prawa pozostał już tylko samorząd. Zebraliśmy się żeby bronić naszej roli, to znaczy bronić naszych mieszkańców – rozpoczął Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Polski Ład to „PiS-ład”. Program partyjny niszczący demokrację. Nie chcemy konia trojańskiego, który rozsadza i niszczy Polskę oraz wspólnoty lokalne. Razem jesteśmy silni i pokazaliśmy to już wielokrotnie. Na naszych barkach spoczywa wielka odpowiedzialność. Dziś walczymy o to, jakie będą nasze miasta, miasteczka i wsie, także o to jaka będzie Polska, Polska dla naszych dzieci, Polska w Unii Europejskiej. Samorządność to największe osiągnięcie wolności. Nie ma wolności bez samorządności – zaznaczał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, lider Stowarzyszenia Tak! Samorządy dla Polski. Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i sołtysi podkreślali rolę samorządów we współczesnej Polsce.

Jeśli ktoś by nas zapytał 10 lat temu, jakie są największe osiągnięcia polskiej wolności, to byśmy wymienili jednym tchem dwie rzeczy. Silny samorząd, czyli to, że decyzje są podejmowane tak blisko obywateli i nasze członkostwo w Unii Europejskiej. I tak się składa, że w ciągu kilku dni musimy wychodzić na ulice, by bronić największych osiągnięć naszej wolności – podkreślał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Jest nas tutaj około tysiąca osób z polskich wsi, miast i miasteczek. Pokazujemy siłę i różnorodność. Pokazujemy to, jaka jest Polska. Jesteśmy tu w obronie mieszkańców! – dodawała Dorota Zmarzlak, wójt Gminy Izabelin.

Liczby przemawiają najbardziej dosadnie. Zgodnie z analizami Ministerstwa Finansów nowy Mega Podatek dla lokalnych wspólnot będzie oznaczał stratę nawet 145 mld zł w ciągu dekady. W tym samym czasie (także według wyliczeń ministerstwa) budżet rządowy na zmianach zyska i to ok. 27 mld zł.

Jestem prezydentem ponad 21 lat i z tej perspektywy mogę powiedzieć, że nigdy żadna władza nas nie kochała i nie rozpieszczała, ale zawsze mogliśmy dojść do kompromisu. Tak, aby samorządy się rozwijały. A dziś rząd chce nas obciążyć miliardami złotych, które będą stratą dla naszych mieszkańców – zauważył Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Po przyjęciu apelu, w którym czytamy o „działaniach [rządu] zmierzających do przywrócenia w Polsce modelu autorytarnego państwa scentralizowanego”, samorządowcy przeszli pod Parlament, gdzie złożyli dokumenty na ręce wicemarszałków Sejmu: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Włodzimierza Czarzastego i Piotra Zgorzelskiego, ponieważ do manifestujących nie wyszła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

PiS udowadnia że nic nie jest dane raz na zawsze: wolność, demokracja, trójpodział władzy. Nie jest także dany raz na zawsze samorząd. – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Walczymy o pryncypia o fundamenty naszej demokracji. Nic tak nie dzieli ludzi jak pieniądze. I ta władza chce nas podzielić. A to wszystko są pieniądze naszych mieszkańców. Mamy rozwiązania i nie damy się tej władzy podzielić. Będziemy razem i obronimy nasz samorząd.

Samorządowcy podkreślali też, że tzw. Polski Ład niszczy polski dorobek ostatnich 30 lat, odbierając samorządom dochody własne i centralizując kolejne obszary. Co w praktyce oznacza „duszenie” samorządów, a tym samym niszczenie demokracji.

Pańskie oko gospodarza naprawdę działa, a efekty dotychczasowej samorządowej pracy są spektakularne. Nastąpiły też zmiany cywilizacyjne. Jakość życia się podniosła, ale też poprawiły się usługi publiczne. Ten dobry mechanizm, stworzony 31 lat temu, działa. A dziś to co dla nas najważniejsze jest zagrożone. – mówił Zygmunt Frankiewicz, senator, były prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich. – Samorząd terytorialny jest w naturalnej kolizji z państwem autorytarnym. Nie łudźmy się, że będzie lepiej. Nie będzie. Jak to zrobić, żeby ten samorząd obronić? Opór ma sens. Pokazała to historia.

W imieniu mieszkańców samorządowcy domagają się zwiększenia udziału jednostek samorządu terytorialnego w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i wiejsko-miejskich.

#NaTwójKoszt #PolskiROZKład #MegaPodatek
#wObronieMieszkańców

W załączeniu APEL

materiał: Biuro Związku Miast Polskich
tekst i zdjęcia: Biuro Związku Miast Polskich
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama