Reklama

Wspólny Świat – konferencja. Podsumowanie projektu budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem (film)

6 października w auli Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja podsumowująca projekt budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Prelekcje poświęcone zagadnieniom związanym z zaburzeniem rozwoju, wsparciem i aktywizacją wygłosili przedstawiciele środowisk naukowych i medycznych. Prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat” Anna Chwałek zaprezentowała szczegóły współpracy międzynarodowej będącej jednym z fundamentów działania CPOiA.

Konferencja była klamrą spinającą projekt transgraniczny, który realizowało Stowarzyszenie „Wspólny Świat” wspólnie z Urzędem Miasta Brześć. Tematyką spotkania było podsumowania działań wykonanych w ramach projektu oraz skupienie uwagi na potrzebach osób z zaburzeniami rozwoju, formach wsparcia i rehabilitacji oraz zapewnienie stabilizacji osobom dorosłym z autyzmem. – To podsumowanie naszych inwestycji budowy dwóch nowych budynków Centrum, w których już obecnie odbywają się zajęcia szkoły przysposabiającej do pracy i gdzie powstanie środowiskowy dom samopomocy oraz mieszkania treningowe, a w przyszłości domy dla osób dorosłych z autyzmem. Po stronie białoruskiej powstanie pierwszy ośrodek pomocy dzieciom z autyzmem. To również podsumowanie działań miękkich, np. staży, które odbywali specjaliści z Białorusi w naszym ośrodku oraz kursów szkoleniowych dla specjalistów pracujących z osobami z autyzmem – wyjaśniła dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych Marta Łukowska-Almaszy.

Podczas konferencji wystąpili wybitni specjaliści w dziedzinie autyzmu. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. dr hab. Przemysław Bąbel, wdrażający stosowaną analizę zachowania do terapii i praktyki, wygłosił wykład pod hasłem „Dlaczego powinniśmy zaufać nauce? Naukowe i pseudonaukowe metody terapii osób z autyzmem”.
Magister Małgorzata Rybicka, założycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, społeczna działaczka i mama dorosłego mężczyzny z autyzmem, mówiła o dorosłych osobach w spektrum autyzmu w Polsce.
Znawca tematyki i popularyzatorka wiedzy dotyczącej autyzmu mgr Joanna Grochowska, wiceprezes warszawskiej Fundacji Synapsis wyjaśniła potrzeby, trudności i ograniczenia dorosłej osoby z autyzmem, określiła także diagnozy i sposoby wsparcia.

Szczegóły przebiegu realizacji projektu Budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem i współpracy obu sąsiednich państw przedstawiły prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat” Anna Chwałek oraz Tatiana Sawicz zawiadująca przebiegiem działań na terenie Białorusi.
Na temat aktualnych problemów diagnostycznych i rehabilitacyjnych osób z zaburzeniami na terenie Białorusi wypowiedziała się dr n. med. Tatsiana Yemelyantsava, kierownik Pracowni badań medycznych i rehabilitacji w zaburzeniach psychicznych i behawioralnych Republikańskiego Ośrodkak Naukowo-Doświadczalnego Badan Medycznych i Rehabilitacji w Mińsku.

W konferencji wzięło udział wielu studentów, pedagogów, nauczycieli i dyrektorów placówek, w których uczą się lub przebywają osoby z autyzmem. – Zainteresowanie jest duże, zwłaszcza jeśli chodzi o realną pomoc i wiedzę na temat przebiegu wsparcia na terenie Polski i Białorusi – zauważyła Marta Łukowska-Almaszy. – O autyzmie mówimy od 14 lat, ale jeszcze dużo trzeba powiedzieć na ten temat. Cieszy nas rosnące zainteresowanie, bo problem w skali społecznej również jest coraz większy. Konferencja jest podsumowaniem projektu, ale też wykorzystaliśmy ją do przemycenia najnowszych informacji na temat pracy z osobami z autyzmem i najnowszych badań. Chcemy się tym podzielić z naszymi partnerami z Białorusi – wyjaśniła Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej.
Live Radio Biper na profilu Facebook
Wspólny Świat – konferencja. Podsumowanie projektu budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Rozmowa z Martą Łukowską Almaszy <<==>> LINK
https://www.facebook.com/radiobiper/videos/855264508514622

Live Radio Biper na profilu Facebook
Biała Podlaska. Konferencja Wspólny Świat. Anna Chwałek rozmowa. Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem <<==>> LINK
https://www.facebook.com/radiobiper/videos/557513148873304

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Anna Ostapiuk
Live i zdjęcia: Radio Biper
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama