Reklama

Kultura: Wystawa malarstwa Adama Papke w Galerii Podlaskiej (zdjęcia)

W piątek 8 października Galeria Podlaska w Białej Podlaskiej zaprosiła na wernisaż wystawy malarstwa Adama Papke pt. "autonomia akwareli". 

Artysta malarstwem interesuje się od dziecka, dziś jest to jego zawód i największa pasja. – Jestem w tym szczęśliwym położeniu, że robię to co kocham. Zawsze to powtarzam, że jestem tym trochę obciążany genetycznie, ponieważ mój ojciec również tworzy w akwareli, tak więc miałem już z tym kontakt właściwie od dziecka  – zaznacza Adam Papke.

Warto wspomnieć, że jest to pierwsza wystawa Adama Papke w Białej Podlaskiej. – Pomysł tej wystawy zrodził się trochę spontanicznie. Będąc na plenerze w Zaborku, odwiedziłem również Białą Podlaską i chciałem zobaczyć, jak wygląda tutejsza galeria. Po wizycie i rozmowach zrodził się pomysł stworzenia wystawy, której realizacja musiała przez pandemię trochę poczekać, ale w końcu się udało – mówi artysta. 

Wystawę tworzy ponad 30 prac głównie z ostatnich czterech lat twórczości malarza. Na obrazach zobaczyć można pejzaże z różnych regionów Polski, w tym m.in.  z Podlasia oraz dalszych zagranicznych podróży m.in. do Francji i Włoch.  

Zaprezentowane prace w ciekawy sposób przedstawiają piękno uchwyconego krajobrazu. Można zauważyć, że ważną częścią ich kompozycji jest prezentacja nieba w różnych odsłonach.  Zawraca uwagę również kontrastowość treści i wyrazista paleta kolorów. Technika akwareli uważana jest za jedną trudniejszych, wymaga bowiem natychmiastowego podejmowania decyzji w położeniu każdej plamy barwnej. – Maluję tzw. techniką mokre na mokre, czyli na mokrym papierze aplikuję te pigmenty i dosyć mocno staram się zestawiać światłocień i walor, żeby podbić nastrój, łapać pejzaż bardziej zjawiskowy – podkreśla malarz. 

Wystawę oglądać można do 3 listopada br. 

***

Adam Papke. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1987 -1993 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek artystyczno — pedagogiczny. W 1993 r. uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią reklamową oraz projektowaniem graficznym. Specjalizuje się w technice akwareli — technice trudnej, wymagającej sposobu natychmiastowego podejmowania decyzji w położeniu każdej plamy barwnej. W tej jedynej w swoim rodzaju technice szuka wyrazu formy, która byłaby do niego przynależna. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych prestiżowej rangi w zakresie techniki akwareli. Brał udział w licznych plenerach oraz podróżach artystycznych w kraju i za granicą Prace Adama Papke znajdują się w zbiorach muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą — Niemcy USA, Kanada, Japonia, Hiszpania, Ukraina, Francja, Szwecja, Litwa, Peru. Norwegia, Włochy i Wielka Brytania. Członek zarządu Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

 

Zdjęcia: J. Sowa

Galeria:

Autor zdjęć:
Jakub Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama