Reklama

Tuczna: Otwarcie kompleksu sportowego (film) (galeria)

Wójt gminy Tuczna, Zygmunt Litwiniuk, oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej, Urszula Rzątkowska, zaprosili uczniów, rodziców, mieszkańców Gminy Tuczna na uroczyste otwarcie kompleksu sportowego współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2017 r. połączone z festynem rodzinnym. Boisko, choć z perturbacjami w końcu powstało. Ostatecznie pracę wykonał Investmil z Milanowa. Kwota dokończenia prac przy budowie boiska wyniosła ponad 428 tysięcy złotych. Łącznie, w ostatnich latach, w szkołę w Tucznej samorząd Gminy zainwestował ok. 2,6 mln zł. Najnowszy projekt to budowa ogrodzenia kompleksu szkolnego.

Boisko wielofunkcyjne jest najnowszym ze zrealizowanych w szkole w Tucznej projektów, które podjęto dzięki zaangażowaniu wójta Zygmunta Litwiniuka. Najnowszym ale nie ostatnim.

Mało tego do tej pory udało się szkole przy współpracy z Wójtem, Radą Gminy i Urzędem Gminy wziąć udział w projektach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego „Edukacyjna Ewolucja w Gminie Tuczna” w ramach którego zakupiono wyposażenie i sprzęt informatyczny: tablice multimedialne, nowoczesne pomoce dydaktyczne do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatyki, języka angielskiego. Uczniowie wszystkich klas brali udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych: wyrównawczych i rozwijających zainteresowania.

Ponadto społeczność szkoły uczestniczyła w projekcie RPO Województwa Lubelskiego „Smyki na Start” w ramach którego pozyskano środki na dofinansowanie przedszkola w zakresie remontów i adaptacji obiektu, a także wyposażenia w pomoce naukowe, sprzęt dydaktyczny i komputerowy, meble, zabawki. Były też prowadzone zajęcia dla dzieci przedszkolnych oraz szkolenia dla nauczycieli.

Ale i to nie wszystko! Dzięki współpracy z dyrektorem i kierownikiem Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, różnorodne prace budowlane podczas realizacji tych wszystkich projektów zostały wykonane przez osadzonych z Ośrodka Zewnętrznego w Zabłociu, Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej

Dzięki staraniom Wójta Zygmunta Litwiniuka oraz wsparciu radnych naszej gminy, mamy doskonale wyposażoną szkołę podstawową i przedszkole. Kolejny projekt, z którego środki trafiły również do naszej szkoły to projekt pod nazwą: „Rewitalizacja Gminy Tuczna”. W ramach tego projektu została zamontowana zewnętrzna siłownia plenerowa, ławeczki i solarne latarnie. Ogrodzono teren przed szkołą a główny podjazd i otoczenie szkoły zyskało betonową kostkę brukową. – mówiła dyrektor placówki Urszula Rzątkowska.

Łączna wartość prac dotychczas zrealizowanych projektów w Zespole Szkolno Przedszkolnym i w jego otoczeniu sięga kwoty 2 milionów 600 tysięcy złotych.

Dziś, 26 września 2021 roku, udało się otworzyć nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks sportowy. Boisko z prawdziwego zdarzenia, które od ponad dwudziestu lat było marzeniem wójta Gminy Tuczna. Warto uzupełnić tą informację o fakt, że dwadzieścia lat temu wójt Zygmunt Litwiniuk pracował w szkole w Tucznej. Prowadził zajęcia wychowania fizycznego. Dziś wspomina, że na ówczesnym boisku nie dało się tak na prawdę prowadzić zajęć. A już po deszczach, na wiosnę i jesienią trzeba było kilkukrotnie nawet podczas zajęć zmieniać lokalizację bramek czy urządzeń sportowych, grunt stawał się klepiskiem i jedną wielką kałużą błota. Nowe boiska były marzeniem Wójta Gminy Tuczna ale również uczniów, rodziców i nauczycieli. Otwarty właśnie kompleks sportowy służyć ma całemu społeczeństwu gminy. – Życzę moim uczniom sprzed 20 lat, by sami lub z dziećmi korzystali z tego obiektu. On będzie otwarty – zapewnił wójt Zygmunt Litwiniuk. Obiekt ma już swojego gospodarza. Specjalnie w celu administracji nowego obiektu sportowo – wypoczynkowego powołano Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Tucznej. Budowa boisk została zrealizowana w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Modernizacji Infrastruktury Sportowej.

To nie koniec projektów związanych z oświatą w Gminie Tuczna. Wójt Zygmunt Litwiniuk jest samorządowcem poszukującym. Dąży do realizacji zaplanowanych celów. Wraz z pracownikami Urzędu Gminy w Tucznej i Radą Gminy w Tucznej, na czele z przewodniczącym Zbigniewem Sokołowskim szukają ewentualnych zewnętrznych źródeł finansowania i dofinansowania projektów realizowanych na terenie całego samorządu.

Trwa kolejny projekt, tym razem realizowany przez Spółdzielnię Socjalną „Wspólna Chata” w Tucznej. Mowa o budowie nowego ogrodzenia zespołu szkolno – przedszkolnego. Ponadto w najbliższych miesiącach, szkoła otrzyma kolejne, nowe instalacje fotowoltaiczne. Montaż OZE ma zmniejszyć koszty utrzymania szkoły, a przede wszystkim przyczyni się do ochrony środowiska.

Ogłaszam wszystkim zgromadzonym: obiekty sportowe przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Tucznej, uważam za oficjalnie otwarte i powszechnie dostępne. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania boiska oraz wzięły udział w przygotowaniu uroczystości. Szczególnie dziękuję nauczycielom, uczniom, pracownikom szkoły i rodzicom za wszelką pomoc, wsparcie i zaangażowanie. – oddała Urszula Rzątkowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej.

Zapis live na profilu Radio Biper Facebook. Tuczna. Mają moc! Dzieci, młodzież, dorośli, szkoła, Urząd Gminy, Wójt i każdy z mieszkańców. Najmłodsi dziś to udowodnili podczas otwarcia kompleksu boisk sportowych. 
https://fb.watch/8gxN6_zBeR/

 

materiał: Radio Biper Tuczna
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama