Reklama

Gastrologia w bialskim szpitalu jest. No chyba, że jej nie ma. Bo lekarz ma urlop

"Zgroza!" Tytuł e-maila jaki otrzymaliśmy od czytelnika. Dotyczył sytuacji gdy nie mógł w bialskim szpitalu uzyskać pomocy dla starszej osoby, swojej babci. "Gdzie mam szukać pomocy? Starsze osoby źle znoszą długie podróże". Problem w tym, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym gastrologów jak na lekarstwo. Jest jeden. I tak oto rozpoczyna się historia bez happy endu.

Czy to jest normalne, że w szpitalu nie działa poradnia gastrologiczna? – pyta nas czytelnik i prosi o zajęcie się tematem. Swoją przesyłkę zatytułował „Zgroza”. Wczytując się w opis problemu jaki dokonał ciężko jest użyć dosadniejszego określenia. Wymowy tytułu przesyłki nie łagodzi też odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Nie chcemy być jaskółkami przynoszącymi złe wieści czy też je prognozującym ale z obrazu jaki wyłania się z ustaleń można sobie spokojnie dać rękę uciąć, że prawdziwe problemy z dostępem do lekarzy specjalistów dopiero przed nami.

Gdzie mam szukać pomocy dla babci, która bardzo źle znosi dłuższe podróże. – pisze czytelnik. Trudno jest szukać lekarzy poza Białą Podlaską i jeszcze dowozić do nich seniorów. Jest pełna świadomość, że czytelnik nie jest w tych sprawach osamotniony. Każdy kto ma w rodzinnie podeszłe wiekiem osoby wie, że one chorują, że mają w większości przypadków poważne problemy ze stanem zdrowia. Taka to już uroda wieku. Pytanie czy skazani jesteśmy na podróże z seniorami z Białej Podlaskiej po całej Polsce aby szukać specjalisty? Jeśli chodzi o porady gastrologiczne w bialskim szpitalu to nawet więcej niż prawdopodobne.

Nie komentujemy tego, o czym informuje nas czytelnik w swoim zgłoszeniu problemu, że ponoć: „Dyrektor bialskiego szpitala (Adam Chodziński – przyp.red.) podobno nie podpisał umów z dwoma lekarzami.”. Że coś może być na rzeczy niech świadczy to, że odpowiedź bialskiego szpitala na gorący temat zupełnie pomija te kwestie. Starania dyrekcji szpitala aby uzupełnić skład lekarzy specjalistów od lat nie przynosi efektów. Czy starania te są mizernej jakości? Szpital ma obecnie jednego gastrologa pracującego w poradni. Czy spełnia to najwyższe standardy zapewnienia stałej i bezpiecznej opieki medycznej? Czy instytucje certyfikujące bialski szpital i przyznające nagrody i tytuły na pewno są dobrze zorientowane i dogłębnie analizują możliwości i obecny stan funkcjonowania instytucji dbającej o życie i zdrowie mieszkańców regionu?

Pacjenci są pozostawieni bez dostępu do opieki, do diagnozy. Nowy sprzęt za miliony nie służy pacjentom, to komu służy? Tak wszyscy piszą o nowych oddziałach, o nagrodach dla szpitala, kto im te nagrody daje? Chyba swoi, żeby przykryć nieudolność dyrektora. Zwykły człowiek nie ma w tym szpitalu pomocy.Czytelnika stwierdzenie czy fakt. To już ocenić przyjdzie nam każdemu osobiście.

Nie mamy jednak dobrych wieści. Mało tego, stawiamy na to, że będzie jeszcze gorzej. Z miesiąca na miesiąc, z kwartału na kwartał i z roku na rok. Szpital w Białej Podlaskiej usprawiedliwia być może tylko trochę fakt niepodważalny, że specjalistów brak w całej ogólnopolskiej służbie zdrowia. Lekarzy jest mało i będzie coraz mniej. Lekarze się starzeją i będą jeszcze starsi, przechodzą na zasłużoną emeryturę a młodych nie przybywa. Nawet jeśli pojawiają się na rynku zaraz po ukończeniu studiów to bardzo szybko rezygnują z pracy w Polsce i jadą do ośrodków w zachodniej Europie które uczciwie i godziwie wynagradzają zarówno ich wiedzę jak i odpowiedzialność. Kuleje polityka zatrudnieniowa i bonusowa dla ewentualnego nowego narybku lekarzy specjalistów do Szpitala Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. Ważniejsza jest polityka. Lekarzem się jest a dyrektorem bywa. Nie trzeba mieć nawet doświadczenia w specyfice służby zdrowia.

Gdzie jest dyrektor? Gdzie są lekarze? Szpital jest od urządzania szopek czy od leczenia? – to retoryczne w sumie pytanie naszego Czytelnika zawarte na końcu korespondencji.

Co na to bialski szpital? Odpowiedź Magdaleny Us kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego, Rzecznik Prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej:
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej funkcjonuje Poradnia Gastroenterologiczna. Rejestracji do poradni można dokonać osobiście w Holu główny szpitala (parter): od poniedziałku do piątku – 7.30 – 15.00 lub telefonicznej. Rejestracja telefoniczna – tel. 83 414 71 70 od poniedziałku do piątku – 8.00 – 15.00

Lokalizacja poradni: WSzS ul. Terebelska 57-65, I piętro (budynek 1D)
Godziny pracy poradni:
poniedziałek 14.00 – 16.00
wtorek 10.00 – 14.00
środa 10.30 – 12.45
czwartek 10.00 – 14.00

W poradni przyjmuje lek. Jan F. Hałabuda.
W poradni udzielane są świadczenia w zakresie: prewencji i wczesnego wykrywania chorób układu pokarmowego, leczenia i konsultacji u pacjentów z chorobami układu pokarmowego, diagnostyki układu pokarmowego: badanie radiologiczne, ultrasonograficzne, endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia).

I na koniec najważniejsze:
Do dnia 28 września br. lek. Hałabuda przebywa na urlopie. W tym czasie poradnia jest nieczynna.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: sygnały czytelników
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

  1. Ja swoją mamę lat 85 na badania wiozłam aż na Śląsk do badania gastroskopii i kolonoskopii z krwotokami z jelita i z przepuklina odźwiernika taki mamy szpital nic dodać a nie ująć

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama