Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Jarmark Michałowy 2021 (film) (galeria)

Prezydent Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury oraz Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej zaprosili mieszkańców miasta na coroczny "Jarmark Michałowy", który organizowany jest z okazji dnia patrona miasta Św. Michała Archanioła.

Posłuchaj ważnego spotu:

 

12 września w Białej Podlaskiej odbył się Jarmark Michałowy będący dorocznym świętem ku czci patrona miasta Biała Podlaska św. Michała Archanioła. – Nasz jarmark to nawiązanie do najpiękniejszych tradycji Białej Podlaskiej. Już w czasach radziwiłłowskich miejskie jarmarki pełniły początkowo funkcję ekonomiczno-gospodarczą, ale z czasem coraz bardziej kulturalną. I taki charakter naszym przedsięwzięciom nadajemy. Gościmy ponad 50-ciu wystawców z całej Polski, również z Litwy. Prezentują oni sztukę ludową i oferują smaczne i zdrowe potrawy będące elementem kultury kulinarnej własnych regionów. Pokazujemy również piękno kultury ludowej, które krzewimy dzięki pracy bialskich instruktorów – podkreślał prezydent miasta Michał Litwiniuk witając przybyłych na spotkanie gości.

W trakcie jarmarku trwał kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego oraz rękodzieła. Można było skorzystać z bogatej oferty wytwórców tradycyjnych produktów lokalnych i regionalnych, z kraju i zagranicy. – Na moim stoisku na pierwszym miejscu jest słoma, z której wyplatam. To rodzinna tradycja, którą zaczął mój dziadek wyplatając pierwsze kapelusze – opowiada o swojej pasji twórczyni ludowa Wiesława Kucharzyk. Jak wspomina, dawniej nikt nie chodził z gołą głową, a sam śp. dziadek twierdził, że kto chodzi w kapeluszu ten ma dobry wzrok. Na stoisku twórczyni można było zakupić wyroby ze słomy i kompozycje z suszonych kwiatów wyhodowanych we własnym ogródku. – Cała moja rodzina jest artystyczna. Babcia robiła kilimy, narzuty i chodniki, my poszliśmy raczej w nowoczesność. Prezentuję sweterki, kwiaty szydełkowe, kocyki i chusty, podobne robi moja ciocia – przedstawia swoje szydełkowe wyroby Monika Gos. Inni uczestnicy kiermaszu zachęcali do zakupu produktów z własnych kuchni, pasiek i wytwórni. Pojawił się miód, oleje, domowe aromatyczne wędliny i kuszące zapachem i smakiem wypieki.

Miejskie instytucje kultury prezentowały ofertę wydawniczą i edukacyjną, dla najmłodszych przygotowano zabawy i animacje z niespodziankami, a na scenie królował taniec, muzyka i śpiew. Swoje umiejętności prezentowali laureaci konkursów i festiwalu, m.in. Oliwia Spychel – skrzypaczka, stypendystka Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Zdzisław Marczuk, Zespół „Korniczanie” ze Starej Kornicy, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” oraz Kapela Ludowa „Podlasiacy” BCK.

Z jubileuszowym koncertem wystąpił Zespół Tańca Ludowego „Biawena” powstały z inicjatywy Marii i Janusza Izbickich w 1974 r. przy Zakładzie Przetwórstwa Wełnianego „Biawena”. Jubileusz 45-lecia zespołu odkładany był ze względu na obostrzenia epidemiczne i w trakcie Jarmarku Michałowego, choć dwa lata później, uczczono uroczyście wieloletnią działalność artystów. – „Biawena” to historia, to dziedzictwo naszego regionu i nasza bialska duma. To mistrz sztafetowy, ponieważ przez niemal pół wieku działalności przetacza się w jego ramach kolejne pokolenie. Dyrektor Rafał Izbicki również przejął sztafetową, pokoleniową pałeczkę po swoim nieodżałowanym tacie Januszu Izbickim, który dbał również o bialską kulturę jako wieloletni dyrektor miejskiego domu kultury – przypomniał prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk. – Dla nas najważniejsza jest kultura i jej promowanie, nauka i przekazywanie jej młodszym pokoleniom – mówił dyrektor ZTL „Biawena” Rafał Izbicki. Zespół podczas 49 wojaży zagranicznych zwiedził 24 kraje na czterech kontynentach i dał ponad 330 koncertów, a łącznie z polskimi występami ich liczba sięga 900. Laureat wielu konkursów i festiwali, w 2009 r. zdobył Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Przez zespół przewinęło się ponad 700 osób.

Imprezę zakończył pokaz tanga argentyńskiego i nauka kroków tego wyjątkowego tańca.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama