Reklama

Biała Podlaska: W mieście stanęły czerwone pojemniki na elektryczne śmieci

Osiem charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło na ulicach Białej Podlaskiej. Mieszkańcy zyskają możliwość pozbycia się elektrycznych śmieci ze swoich domów, mieszkań i biur. Projekt Elektryczne Śmieci realizowany wspólnie przez miasto, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO jest uzupełnieniem komunalnych systemów zbierania i przetwarzania elektroodpadów i w żaden sposób nie obciąża miejskiego budżetu.

System potrzebny od zaraz

– Dołączając do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców maksymalnie ułatwiając im utylizację elektroodpadów, które zawierają w sobie niebezpieczne dla życia i zdrowia substancje. Cieszę się, że nasi mieszkańcy będą mogli w prosty i szybki sposób zadbać o siebie, swoich najbliższych, nasze miasto i środowisko naturalne. System czerwonych pojemników, w związku z rosnącą liczbą elektroodpadów jest niezwykle potrzebny – tłumaczy Prezydent Miasta Biała Podlaska, Michał Litwiniuk.

Z każdym rokiem liczba elektrycznych śmieci wzrasta. – Tylko w 2018 r. wyprodukowaliśmy 50 milionów ton elektroodpadów, co eksperci obrazowo przekładają na 4,5 tys. wież Eiffla, które zajęłyby obszar całego Manhattanu. Dlatego tak ważna jest selektywna zbiórka elektrycznych śmieci. Z czerwonych pojemników trafiają one do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling, gdzie odzyskuje się z nich cenne substancje i surowce – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes Zarządu AURAEKO.

Czerwony Pojemnik w roli głównej

Do czerwonych pojemników mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą wrzucać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm np. laptopy, telefony, aparaty fotograficzne, tostery, lokówki, suszarki, baterie czy akumulatory. – Sprzęt wielkogabarytowy jak np. pralki czy lodówki można oddać dzwoniąc na infolinię 572 102 102. Duże AGD odbieramy w 72 godziny. Mam nadzieję, mieszkańcy Białej Podlaskiej będą chętnie korzystali zarówno z czerwonych pojemników, jak i z infolinii– mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu MB Recycling ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Odkrywajmy wspólnie… Szkolne Centrum Recyklingu

Innowacyjna platforma edukacyjna pokazuje zupełnie nowy wymiar edukacji. Strona dedykowana uczniom, rodzicom i nauczycielom zawiera materiały w najróżniejszej formie: filmy, artykuły naukowe, bajki, scenariusze lekcji, wywiady radiowe, infografiki, quizy, rebusy, krzyżówki – wszystko po to, by nauka była jednocześnie zabawą. Na platformie nie mogło oczywiście zabraknąć konkursów oraz programów partnerskich dedykowanych szkołom z Białej Podlaskiej. Do zaskoczeń z pewnością należy zaliczyć zakładkę Laboratorium Pszczół oraz Wehikuł Czasu. Na odwiedzających czeka m.in. Strażnik Wehikułu Czasu, krnąbrna księżniczka oraz bardzo łagodne pszczoły krainki.

Platforma edukacyjna działa pod adresem: Szkolne Centrum Recyklingu – https://szkolnecentrumrecyklingu.pl/.

Szczegółowe informacje o projekcie Elektryczne Śmieci znajdują się na: https://elektrycznesmieci.pl.

 

Lista lokalizacji pojemników:

1.      ul. Warszawska, Os. Piastowskie, 21-500 Biała Podlaska,

2.      ul. Zdanowskiego, Os. 1000-lecia, 21-500 Biała Podlaska, (za Stokrotką),

3.      ul. Orzechowa, Os. Młodych, 21-500 Biała Podlaska, (za blokiem Orzechowa 42),

4.      ul. Terebelska, Os. Jagiellońskie, 21-500 Biała Podlaska, (za pawilonem),

5.      ul. Armii Krajowej/ul. Francuska, 21-500 Biała Podlaska,

6.      ul. Wyzwolenia/ul. Drzewieckiego, 21-500 Biała Podlaska,

7.      ul. Grzybowa/ul. Świerkowa, 21-500 Biała Podlaska,

8.      ul. Aleja Solidarności/ul. Sielczyk, 21-500 Biała Podlaska, (pętla autobusowa).

Źródło:  Kinga Rodkiewicz, Kierownik ds. komunikacji i projektów edukacyjnych
Zdjęcia: Fundacja Odzyskaj Środowisko / Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama