Reklama

Terespol: Relacja ze spotkania z pisarką i scenarzystką – Katarzyną Gacek (galeria)

Tajniki pracy przy tworzeniu scenariusza oraz odpowiedzi na pytania, co jest najtrudniejsze w pisaniu w duecie, jak funkcjonuje branża wydawnicza, a także dlaczego warto sięgać po polską prozę młodzieżową poznali obecni na spotkaniu z Katarzyną Gacek, które odbyło się w niedzielę 25 lipca w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu.

Katarzyna Gacek, polska pisarka i scenarzystka, tworzy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Z wykształcenia jest psychologiem. Karierę literacką rozpoczęła od publikowania do prasy. W duecie z Agnieszką Szczepańską wydała trzy kryminały, w tym bestsellerowy „Zabójczy spadek uczuć” oraz trylogię na podstawie serialu „Przeznaczenie” emitowanego na antenie Polsatu.

Dla dorosłych napisała serię kryminałów o przygodach Magdy, sympatycznej pani weterynarz. Pierwszy tom serii, „W jak morderstwo”, został zekranizowany. Film pod tym samym tytułem wszedł na ekrany kin w czerwcu tego roku. Spod jej pióra powstało wiele scenariuszy, m.in. do serialu „Anna Maria Wesołowska” (produkcja TVN), czy filmu dla młodych widzów „Za niebieskimi drzwiami”, który spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem krytyków. Jest też autorką bestsellerowej serii książek dla dzieci „Supercepcja”.

Autorka opowiedziała zebranej publiczności, jak wyglądały jej początki na drodze literackiej, którą określiła sumą przypadków i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Zdradziła, jak wiele nauczyła ją współpraca z podróżnikiem Markiem Kamińskim, z którym napisała przygodową książkę dla dzieci „Marek i czaszka jaguara”. Wspomnienia o trudnościach związanych ze zdobywaniem pewności w poruszaniu się po świecie literackim przeplatały się z mnóstwem zabawnych anegdot. Rozmowa z zaproszonym gościem okazała się budującym spotkaniem z drugim człowiekiem, jego ciekawą osobowością, radościami, a także lękami.

Spotkanie z autorką było również wyjątkową okazją do poznania warsztatu scenarzysty, a także mechanizmów funkcjonujących w świecie wydawniczym i filmowym. Obecni poznali odpowiedzi na pytania, co składa się na sukces literacki, jakie są największe wyzwania autorów i dlaczego polska proza nie doczekała się wielu ekranizacji. Pisarka zaprezentowała zebranej publiczności swoje najnowsze wydania i przybliżyła tematykę książek, które w przyszłości również mają szansę zostać zekranizowane.

oraz zapraszamy do (galerii)  <<==>> LINK


materiał: MOK Terespol
tekst: Łukasz Pogorzelski MOK Terespol
zdjęcia: Łukasz Pogorzelski MOK Terespol / Gwalbert Krzewicki / Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama