Reklama

Biała Podlaska: Trwa usuwanie spróchniałych drzew w „Małpim Gaju”. Park zamknięty do niedzieli

Urząd Miasta w Białej Podlaskiej informuje o trwających w tym tygodniu pracach na terenie "Małpiego Gaju", których celem jest usunięcie zagrażających zdrowiu i życiu, spróchniałych drzew, zlokalizowanych w najbliższym otoczeniu ścieżki spacerowej wśród drzew. 

– Jest to 12 drzew – w większości topole – z widocznymi, licznymi spróchnieniami czy suszem w koronach,  takimi jak drzewo, które pod wpływem silnego wiatru złamało się w Małpim Gaju w maju tego roku i uszkodziło konstrukcję. O zaawansowanej próchnicy drzew świadczyły także liczne dziuple, ubytki i pęknięcia pni. Pnie po już ściętych drzewach, tak jak wykazała ocena specjalistów z wydziału Gospodarki Komunalnej UM, oraz pochylone na ścieżkę, wykazują właśnie zaawansowane spróchnienie – informuje magistrat. 

– W przypadku topoli, ze względu na predyspozycje gatunkowe – ich drewno jest miękkie i łatwo łupliwe, ale też i wiek (określony na podstawie obwodu pni – średnio ok. 600 cm na wys. 5 cm) złamanie lub rozłamanie było kwestią czasu. Podobnie widoczny zły stan drzew pochylonych na ścieżkę wykluczał ich ewentualną korektę – niemożliwe było usunięcie w inny sposób potencjalnego zagrożenia. Wnioski specjalistów z wydziału Gospodarki Komunalnej UM na podstawie analizy i oględzin zostały uznane za uzasadnione przez kierownika Oddziału Zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, który wydał decyzję w tej sprawie – uzupełnia rzecznik magistratu Gabriela Kuc-Stefaniuk.

Drzewa są wycinane sekcjami, m.in. przy użyciu zabezpieczeń linowych tzw. metodą alpinstyczną. Następnie pnie poddane zostaną frezowaniu. Do końca tygodnia (18 lipca), ze względów bezpieczeństwa nie można wchodzić na teren miejsca rekreacji. – Tylko do końca lipca posadzimy w przestrzeni miasta 18 drzew. Będą to: kasztanowiec czerwony, brzoza pożyteczna, buk pospolity, dąb czerwony, platan klonolistny, czeremcha pospolita, miłorząb dwuklapowy, grujecznik japoński – informuje prezydent Michał Litwiniuk.

Przy określaniu lokalizacji oraz zagęszczeniu nowo sadzonych drzew głównym kryterium był istniejący monitoring kamer oraz walory przyrodnicze terenu.

Źródło / zdjęcia: UM w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 2 komentarze do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama