Reklama

Biała Podlaska: Wspólny Świat gościł grupę nauczycieli z Brześcia na Białorusi

Stowarzyszenie „Wspólny Świat”  z Białej Podlaskiej, które od kilkunastu lat wspiera dzieci, młodzież i osoby dorosłe z autyzmem i ich rodziny realizuje projekt  „Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom z autyzmem na pograniczu polsko- białoruskim”  dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Jednym z ważnych elementów zadania, są staże i szkolenia dla nauczycieli Szkoły Specjalnej z Brześcia na Białorusi – partnera projektowego Stowarzyszenia „Wspólny Świat”.

W czerwcu 2021 r. Stowarzyszenie po raz drugi gościło grupę nauczycieli  z Brześcia. Goście z Białorusi  mieli okazję zapoznać się z metodami pracy terapeutycznej w placówkach Stowarzyszenia „Wspólny Świat”, obserwować prowadzone zajęcia oraz wymieniać się doświadczeniami. – To ważne , aby nasza kadra , która na co dzień pracuje z osobami z autyzmem, miała możliwość konsultowania metod tej pracy z osobami ze Szkoły Specjalnej w Brześciu – podkreśla dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Stowarzyszenia „Wspólny Świat” Marta Łukowska-Almaszy.

– Realizacja tego zadania przyczyni się do lepszego przygotowania do pracy z osobami z autyzmem
i wdrażania standardów europejskich. Organizacja zagranicznych staży to sposób na zapoznanie nauczycieli  z realiami pracy z osobami z autyzmem. Wyjazdy umożliwiają dostęp do nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w pracy z osobami z autyzmem oraz poznanie innej organizacji pracy. Pobyt w naszym ośrodku to także okazja do zacieśnienia współpracy jak również integracji kadry po obu stronach granicy. Dzięki mobilności kadry jest możliwe rozwinięcie kompetencji społecznych i osobistych, takich jak: pewność siebie, wiara we własne możliwości, umiejętność komunikacji i pracy w zespole – mówi prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat” Anna Chwałek.

Kolejnym ważnym elementem projektu są szkolenia z zakresu podstaw autyzmu oraz metod terapii  z osobami z autyzmem dla białoruskich nauczycieli i pedagogów. Szkolenia były prowadzone przez Annę Chwałek oraz Martę Łukowską -Almaszy w Szkole Specjalnej w Brześciu na Białorusi. Realizacja tej części zadania to bardzo ważny transfer wiedzy i doświadczeń. Zainteresowanie szkoleniami było bardzo duże – Istnieje ogromna potrzeba kontynuacji tego rodzaju szkoleń w przyszłości – podkreśla Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat” . – To szansa na wymianę doświadczeń, przenoszenia ich pomiędzy naszymi placówkami, obserwacji nowych trendów w terapii i sygnalizowanie nowych potrzeb. To również okazja na konsultacje i rozmowy z rodzicami, którzy chcą porozmawiać o tym w jaki sposób funkcjonują ich dzieci.

Oprócz działań związanych z transferem doświadczeń dotyczących terapii osób z autyzmem po obu stronach granicy powstaje odpowiednia infrastruktura.

 

Źródło / zdjęcia: Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych zaburzeniach „Wspólny Świat”

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama