Reklama

Janów Podlaski: Z zeszytem na granicy. Klasa celno-skarbowa

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. A. Naruszewicza z Janowa Podlaskiego poznawali tajniki służby funkcjonariuszy celno-skarbowych. Zajęcia odbywały się w Oddziale Celnym Drogowym w Terespolu i Oddziale Celnym w Koroszczynie.

Uczniowie janowskiego liceum z klasy o profilu służba celno-skarbowa mieli możliwość poznać w praktyce pracę na przejściu granicznym. O swoich zadaniach opowiadali przedstawiciele Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej. Funkcjonariusze przybliżyli młodzieży na czym podlega odprawa pojazdów osobowych i ciężarowych. Uczniowie zwiedzili też obiekty służbowe na przejściach i zapoznali się ze sprzętem wykorzystywanym w kontrolach.

Wycieczka dydaktyczna rozpoczęła się w Oddziale Celnym Drogowym w Terespolu. Zastępca Kierownika Oddziału nadkom. Renata Dejneko i przedstawicielka SG oprowadziły młodzież po terenie przejścia granicznego opowiadając jednocześnie o czynnościach związanych z odprawą podróżnych i pojazdów. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć kontrolę szczegółową samochodu oraz nowy skaner do prześwietlania pojazdów osobowych i autokarów

Kolejnym punktem programu były Kukuryki. Funkcjonariuszka Straży Granicznej oprowadziła młodzież po terenie przejścia, zaczynając od pierwszego punktu kontrolnego znajdującego się na moście granicznym z Białorusią.

Następnie pracę funkcjonariuszy na przejściu w Koroszczynie zaprezentował Kierownik tamtejszego Oddziału Celnego nadkom. Krzysztof Kuzina. Uczniowie zwiedzili sale odpraw, budynek kontroli szczegółowej oraz rentgen. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz umiejętności psa służbowego, który bezbłędnie wskazał ukryte w pojazdach papierosy.

Na zakończenie spotkania licealiści mieli możliwość zobaczyć na własne oczy na czym polega praca w Laboratorium Celnym w Koroszczynie. To laboratorium KAS specjalizujące się w badaniach produktów petrochemicznych dysponujące nowoczesnym sprzętem badawczym.

Mamy nadzieję, że możliwość poznania pracy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej „od kuchni” pomoże w łatwiejszym przyswajaniu podstawy programowej realizowanej w klasie o profilu służba celno-skarbowa.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama