Reklama

Roskosz: Zakończenie projektu „Regionalnie – niebanalnie” w OHP (film)

Dobiegł końca realizowany w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy projekt „Regionalnie – niebanalnie” programu Europejski Korpus Solidarności. Uwieńczeniem trzymiesięcznej pracy ośmioosobowej grupy, podopiecznych ECKiW, było spotkanie ewaluacyjne połączone z podsumowaniem projektu, prezentacją jego rezultatów i uroczystym wręczeniem certyfikatów Youthpass.

Realizowany od 1 marca b.r. projekt miał na celu zwiększenie wiedzy jego uczestników i lokalnej społeczności dotyczącej regionalnego dziedzictwa, promowanie tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, a także reaktywację zapomnianych przepisów, motywów regionalnych, ochrona ich przed zapomnieniem i upowszechnianie wśród lokalnej społeczności. Młodzież zdobywała wiedzę o tradycyjnej, regionalnej kuchni, uczyła się wykonywania charakterystycznych dla regionu motywów, zdobień, przedmiotów i przekazywała zdobytą wiedzę dzieciom i młodzieży podczas praktycznych zajęć, poprzez przygotowane materiały i praktyczne warsztaty.

Do głównych działań projektowych należały: spotkania z lokalnymi rękodzielnikami, osobami mającymi wiedzę o tradycjach regionu, zwiedzanie zbiorów Muzeum Południowego Podlasia, przeszukiwanie zbiorów bibliotecznych, warsztaty praktyczne (tradycyjne potrawy i wypieki, tkanie na bardku, krosnach i krosienkach, lepienie glinianych naczyń na kole garncarskim, wyplatanie z wikliny, malowanie wzorów i motywów Południowego Podlasia). Ważnymi rezultatami projektu było opracowanie warsztatów i materiałów dydaktycznych dla dzieci i młodzieży oraz nagranie filmów instruktażowych. Ciekawymi, cieszącymi się popularnością i zainteresowaniem wydarzeniami okazała się organizacja konkursu plastycznego dla dzieci „Tradycje i symbole Południowego Podlasia”, organizacja i przeprowadzenie zajęć dla dzieci o tradycjach regionu w Szkole Podstawowej w Leśnej Podlaskiej w dniu 7 maja 2021r. oraz pikniku „Dziedzictwo Południowego Podlasia”, dla dzieci, młodzieży i lokalnej społeczności na terenie Wioski Ginących Zawodów w ECKiW OHP w Roskoszy w dniu 21 maja 2021r.

Serdecznie zapraszamy z opracowanymi przez uczestników, wybranymi rezultatami projektu:
Publikacja projektowa: https://www.canva.com/design/DAEgN9fowpE/hF2SOg0IQAxoeoT2J9Nmag/view?utm_content=DAEgN9fowpE&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink#2

https://we.tl/t-wORJT3T3j3

Materiały filmowe:
Kulebiak – regionalny przysmak Południowego Podlasia – YouTube
Sękacz krok po kroku – w wykonaniu Pauliny i Basi, uczestniczek projektu „Regionalnie – niebanalnie” – YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=TYrVxhhBV_w (ołatki)

Materiały dydaktyczne:
Dziedzictwo Południowego Podlasia – Match up (wordwall.net)
Dziedzictwo Południowego Podlasia (learningapps.org)
„Dziedzictwo Południowego Podlasia” Wykreślanka dla dzieci (slideshare.net)
Kodowanie – Podlaski wzór ludowy (slideshare.net)

materiał: ECKiW OHP w Roskoszy
tekst i zdjęcia: Maja Hince Specjalista ds. współpracy międzynarodowej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama