Reklama

Fotoreporter Adam Trochimuk otrzymał pośmiertnie tytuł “Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska”

Dziś, tj. 28 maja na XXIV sesji Rady Miasta Biała Podlaska, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nadania pośmiertnie tytułu Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska dla Adama Trochimiuka, znanego wszystkim na Południowym Podlasiu fotoreportera, który zmarł 6 kwietnia br. 

W uzasadnieniu projektu uchwały o nadania tytułu radni podkreślali, że tytuł będzie hołdem i docenieniem bezsprzecznych zasług dla Białej Podlaskiej. “Jego fotografie to swoista kronika zmian w mieście na przestrzeni ostatnich lat. To ogromne dziedzictwo, które pozostanie dla pokoleń. Adam Trochimiuk był wzorem reportera, bezstronnie oceniającego rzeczywistość i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci naszego miasta ostatnich kilkudziesięciu lat” – czytamy w uzasadnieniu.

– Oddajemy hołd jego ciężkiej pracy. Jego wszystkie fotorelacje, a nawet przebieg wszystkich posiedzeń naszej rady pan Adam Trochimiuk zawsze godnie i rzetelnie przedstawiał – mówi Sławomir Potocki, radny Klubu Zjednoczonej Prawicy.

– Każdy z nas spotkał się, jeśli nie osobiście, to w jakiejś innej formie z pracą pana Adama. Jego dorobek towarzysz nam na co dzień i zostanie z nami na długie lata – powiedział przed glosowaniem wiceprzewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska, Robert Woźniak (KO). 

Miasto oprócz nadania tytułu planuje oddać hołd dla ponad 40-letniej pracy fotoreportera organizując różne wydarzenia upamiętniające jego postać i dorobek. – Przygotowaliśmy już z pracownikami naszej instytucji kultury plany realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć przypominających twórczość pana Adama, między innymi wystawę, którą zrealizujemy w okresie letnim w przestrzeni założenia zamkowo-parkowego Radziwiłłów – zapewnia prezydent miasta Michał Litwiniuk

Prezydent poinformował również, że zgodnie z wolą żony pana Adama, pani Barbary, dorobek fotograficzny zostanie przekazany dla miasta do zasobów miejskich instytucji kultury. – Zbiór fotografii pana Adama stanie się naszym bialskim dobrem, dającym możliwość korzystania z tej bogatej wiedzy o historii i tożsamości Białej Podlaskiej. Dziękujemy pani Barbarze za ten hojny i życzliwy gest, który będzie jednym z elementów utrwalania pamięci o zmarłym panu Adamie – podkreśla prezydent miasta. 

Adam Trochimiuk urodził się 3 listopada 1953 roku w Stoczku Łukowskim a młode lata spędził w Białej Podlaskiej. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Studia podyplomowe z dziennikarstwa ukończył w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.  Po aparat fotograficzny sięgnął już w liceum. Przez niemal całe swoje życie zawodowe pracował jako fotoreporter. Na swoich fotografiach uwieczniał przez ponad 40 lat życie mieszkańców miast i miasteczek i zmieniający się krajobraz Południowego Podlasia. Od 1980 roku związany był z tygodnikiem “Słowo Podlasia”. Swój dorobek fotograficzny prezentował na licznych wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych . Był aktywnym członkiem działającego w mieście Fotoklubu Podlaskiego. W 2012 ukazał się jego album fotograficzny pt. „Tamten świat”. W 2014 roku otrzymał Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej I stopnia. Zmarł po długiej walce z koronawirusem 6 kwietnia br. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej przy ul. Janowskiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama