Reklama

Legalny biwak w lesie? 1 maja rusza program „Zanocuj w lesie”

Chciałbyś przeżyć niesamowitą przygodę na leśnym biwaku? Od 1 maja będzie to zupełnie legalne. Tego dnia rusza program "Zanocuj w lesie" realizowany przez Lasy Państwowe. Noc w lesie będziesz mógł spędzić w specjalnie wyznaczonych obszarach w prawie wszystkich (425) nadleśnictwach w Polsce

Osób chętnych do nocowania „na dziko” w lesie stale przybywa w Polsce. Szacuje się, że tą formą spędzania czasu wolnego interesuje się obecnie ponad 40 tys. osób. Program „Zanocuj w lesie” powstał na wyraźne zapotrzebowanie społeczne, w tym grup outdoorowych zajmujących się w skrócie turystyką leśną. 

Popularność tego typu aktywności przywędrowała do nas m.in. z krajów skandynawskich i Stanów Zjednoczonych. Stale postępująca urbanizacja, tempo życia i wszystkie złe nawyki wynikające ze współczesnego stylu życia, stały się przyczynkiem do poszukiwań przez ludzi kontaktu z naturą i pojawienia się chęci przebywania w niej przez dłuższą chwilę. Lasy nadają się do tego idealnie. Przypomnijmy, że zajmują one 1/3 powierzchni naszego kraju. Do tej pory na terenie Lasów Państwowych biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami było zabronione. Miłośnicy survivalu, bushcraftu, czy leśnego outdooru z Polski, od lat głośno postulowali o zmianę w przepisach, które umożliwiałyby im legalne realizowanie swojej pasji. Z programu będą mogły korzystać oczywiście również osoby niezwiązane z tymi środowiskami, które obawiając się o konsekwencje prawne, nie biwakowały nigdy wcześniej „na dziko”. Wycieczka połączona z noclegiem w terenie, to może być znakomity pomysł na spędzenie czasu wolnego dla całych rodzin, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy podróżowanie jest ograniczone.

Przed wdrożeniem projektu w całym kraju, Lasy Państwowe prowadziły przez miniony rok program pilotażowy na 46 obszarach. W tym czasie odbywały się badania ankietowe wśród użytkowników i zarządców tych terenów. Po zakończeniu pilotażu konkluzja leśników i przedstawicieli organizacji bushcraftowych i surwiwalowych była taka, że istnieje potrzebna kontynuowania tej formy udostępniania lasu, ale na nieco zmienionych warunkach.

– Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu/wakacji/weekendu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób które być może nigdy wcześniej nie nocowały „na dziko” w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych – mówi Andrzej Konieczny dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Wszystkie Nadleśnictwa dostały czas do 1 maja, aby wyznaczyć teren o powierzchni ok. 1500 ha, gdzie będzie można legalnie nocować. 

Jak będą wyglądały obszary do biwakowania? 

Obszary wyznaczone do biwakowania nie będą wyposażone w żadną infrastrukturę turystyczną. Nie będzie wiat, koszy, tablic, ławek, czy zaznaczonej w jakiś sposób granicy danego obszaru. Nie będą to więc tradycyjne pola namiotowe czy biwakowe. Jedynym udogodnieniem dla użytkowników mogą być parkingi położone w okolicy obszarów. Wybierając się na nockę do lasu wszystko, co będzie nam potrzebne trzeba będzie zabrać ze sobą. Opuszczając miejsce biwakowe trzeba będzie oczywiście zabrać ze sobą śmiecie oraz zatrzeć ślady swojego pobytu.

Jakie są zasady korzystania z obszarów?

Według regulaminu, w wyznaczonych obszarach będzie mogło zanocować maksymalnie 9 osób, nie dłużej niż przez dwie noce z rzędu. W takim przypadku nie będziemy musieli nawet zgłaszać naszej obecności. W przypadku pobytu dłuższego lub w większej ilości osób, należy swój pobyt zgłosić dwa dni robocze wcześniej do odpowiedniego nadleśnictwa i czekać na potwierdzenie. Szczegółowe zasady określa konkretne nadleśnictwo, regulaminy będzie można znaleźć na ich stronach internetowych. 

Czy mogę rozpalić ognisko lub użyć gazową kuchenkę turystyczną?

Na obszarach do biwakowania obowiązywać będzie bezwzględny zakaz palenia ognisk i używania otwartego ognia z wyjątkiem miejsc specjalnie do tego przeznaczonych. Jedynym odstępstwem od tego jest możliwość używania kuchenek gazowych na obszarach, gdzie odbywał się program pilotażowy. Jednak w naszym powiecie nie było takich. Jeżeli będzie wyznaczone miejsce do palenia ognisk, drzewo do jego rozpalenia będziemy musieli przywieźć sami lub będziemy mogli skorzystać z tego udostępnionego w miejscu do palenia przez dane nadleśnictwo. Nie wolno nam będzie zbierać drewna leżącego w lesie do rozpalenia ogniska czy budowy szałasu. 

 Jak znaleźć obszar do legalnego biwakowania w swojej okolicy?

Wykaz miejsc gdzie będzie można biwakować, zostanie opublikowany przed weekendem majowym na mapie Banku Danych o Lasach. Znajdziesz ją pod >>> TYM <<< linkiem.  Aby zobaczyć wyznaczone obszary należy na dole w prawym rogu mapy kliknąć przycisk „Mapy BDL” i wybrać „mapa zagospodarowania turystycznego”. Obszary do biwakowania zaznaczone będą kolorem pomarańczowym (dopuszczone użycie kuchenek gazowych) i żółtym. Aby zobaczyć te obszary w rozwijanym menu powinna być zaznaczona ikonka „Program zanocuj w lesie” (Po wybraniu mapy zagospodarowania turystycznego, powinna być zaznaczona automatycznie). 

Wkrótce, kiedy program ruszy oficjalnie, opublikujemy materiał o tym, co warto zabrać i jak się przygotować na pierwszą nockę w lesie. 

 

Tekst / zdjęcia: Jakub Sowa
Źródło: Lasy Państwowe

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama