Reklama

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Gmina Biała Podlaska rusza po pieniądze wspólnie z Miastem Biała Podlaska

Podczas niedawnej sesji Rady Gminy Biała Podlaska, Rada Gminy przyjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy do współpracy w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Białej Podlaskiej i zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Biała Podlaska, a Gminą Miejską Biała Podlaska. O szczegółach zawartego porozumienia mówi Adam Olesiejuk, zastępca wójta Gminy Biała Podlaska.

Adam Olesiejuk, zastępca wójta Gminy Biała Podlaska: – Jest to element przygotowywania się samorządu do kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027. Podczas spotkania zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego poinformowani zostaliśmy, że Marszałek przyśpiesza tempo prac nad instrumentem finansowym który do tej pory skierowany był wyłącznie do dużych miast. W województwie korzystał z tego źródła finansowania wyłącznie Lublin. Ma nastąpić rozszerzenie działania instrumentu finansowego na miasta średnie. Biała Podlaska, Chełm, Zamość, Puławy. Poproszono nas o sformalizowanie zasad współpracy pomiędzy podmiotami które będą z tego instrumentu korzystać. W nowej perspektywie to działanie jest określane jako jeden z elementów Strategicznej Interwencji a nazywa się Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

W przypadku Gminy Biała Podlaska jest to przypadek szczególny. Zawiązywane jest porozumienie dwupodmiotowe z Miastem Biała Podlaska. Pozostałe miasta zawierają porozumienia z większą ilością samorządów, uwarunkowane jest to z ilością sąsiadów nazwijmy „z za miedzy” z którymi graniczą te miasta. Gmina Biała Podlaska otacza wianuszkiem miasto Biała Podlaska w całości więc w tym przypadku porozumienie zawierają tylko dwa samorządy.

Adam Olesiejuk: – Do czego zostaliśmy jako gmina – partner – zobowiązani. Zobowiązani zostaliśmy do tego aby stworzyć pewne ramy prawne do tej współpracy. Uchwała którą podjęła Rada Gminy pozwala na zawarcie takiego porozumienia pomiędzy Gminą Biała Podlaska a Miastem Biała Podlaska. Teraz możemy przystąpić do dalszych prac nad szczegółami związanymi z tym instrumentem finansowym który ma się pojawić w najbliższej przyszłości. Mimo, że Urząd Marszałkowski nadal pracuje nad całością projektu to żeby nie czekać i być do tego rozwiązania przygotowanymi wcześniej zaproponowaliśmy takie rozwiązanie przyjęte przez radnych. Tym bardziej, że już mamy obowiązek raportowania postępu prac prawnych w tym temacie z naszej strony do Urzędu Marszałkowskiego.

Miasto Biała Podlaska podjęło taką uchwałę w takim samym kształcie i takim samym brzmieniu w lutym br.

XXIII sesja Rady Gminy Biała Podlaska w trakcie której przyjęto omawianą uchwałę

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama