Reklama

Jak rozliczyć PIT 37 online?

Pierwsze miesiące roku to czas, w którym polscy podatnicy powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym. Większość z nich jak co roku dokona tego na formularzu PIT 37, jednym z najpopularniejszych druków podatkowych.

Rozliczenie dochodów na tym formularzu nie jest skomplikowane. Ułatwia je dodatkowo możliwość skorzystania z programu do rozliczania PIT online.

Czym jest pit 37?

PIT 37 to powszechnie znany formularz podatkowy. Służy on do rozliczania dochodów i podatków obliczonych od tych dochodów na zasadach ogólnych, a więc według zasad tzw. podatku progresywnego, nazywanego skalą podatkową. Sam formularz nie jest skomplikowany – zawiera się na czterech stronach, które kolejno dotyczą danych osobowych podatnika, jego dochodów, kosztów uzyskania przychodu oraz wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy; wyliczeń podatkowych i danych dotyczących załączników, numeru konta i KRS organizacji pożytku publicznego.

Kto powinien wypełnić pit 37 za rok 2020?

Na druku PIT 37 swoje dochody rozliczają głównie osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę, a także zleceniobiorcy, dziełobiorcy, emeryci i renciści. Katalog podatników rozliczających się na tym formularzu obejmuje więc osoby osiągające dochody na terenie Polski i uzyskane od podmiotów zobowiązanych do wystawienia imiennej informacji o wysokości osiągniętego dochodu (przychodu), przy założeniu, że dochody te zostały opodatkowanie na zasadach ogólnych. Z rozliczenia na PIT 37 nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, podatnicy, którzy chcą rozliczyć stratę z lat ubiegłych czy osoby, które do swoich dochodów doliczają dochody małoletnich dzieci.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Najwygodniejszym sposobem rozliczenia dochodów na PIT 37 jest skorzystanie z programu do pit 37 online. To powszechnie dostępna i bezpłatna aplikacja, którą można pobrać na swój komputer czy tablet i wykorzystać nie tylko do sporządzenia, ale również wysyłki zeznania podatkowego przez internet. Dzięki temu rozwiązaniu podatnicy nie muszą już odwiedzać urzędu skarbowego i składać tam swojego zeznania w formie papierowej. Wystarczy kilka minut, aby przygotować kompletne, zgodne z przepisami podatkowymi rozliczenie.

Program do PIT online to nie tylko ogromna wygoda dla podatników, ale również forma pomocy, dzięki której nie pogubią się w meandrach przepisów podatkowych. Praktyczny i intuicyjny kreator przeprowadzi podatnika przez cały proces wypełniania deklaracji podatkowej, wskaże, w którym miejscu należy wpisać poszczególne dane i zasugeruje możliwe ulgi podatkowe. Jeśli podatnik może z nich skorzystać i wybierze odpowiednią opcję, program nie tylko uzupełni PIT 37, ale również sporządzi dodatkowe załączniki, np. PIT/O. To praktyczne rozwiązanie jest skrojone na miarę potrzeb podatników i pozwala szybko uporać się z koniecznością rozliczenia dochodów z fiskusem, bez potrzeby poszukiwania pomocy ze strony doradców podatkowych lub doświadczonych księgowych z biur rachunkowych.

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Co do zasady, PIT 37 należy złożyć maksymalnie do końca kwietnia każdego roku podatkowego za rok poprzedni. W 2021 roku podatnicy rozliczą więc swoje dochody za rok 2020. Termin ten ulega jednak niewielkiemu przesunięciu, jeżeli 30 kwietnia przypada w dniu wolnym od pracy. Wówczas ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego przypada na kolejny dzień roboczy.

 

materiał: SilesianSport.pl
tekst i zdjęcia: Redakcja SilesianSport.pl
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama