Reklama

Z obrad samorządu gminy Biała Podlaska

16 lutego odbyła się w trybie zdalnym 22. Sesja Rady Gminy Biała Podlaska. Obrady rozpoczęło sprawozdanie z działalności między sesjami przedstawione tradycyjnie przez wójta Wiesława Panasiuka. Gmina radzi sobie całkiem nieźle w walce z pandemią. Choć kosztuje to nie mało. Nieco gorzej wygląda walka z zimą choć kwoty przeznaczane na odśnieżanie są spore to jednak silne opady śniegu, zawieje i zamiecie na kilku odcinkach dróg na terenie gminy spowodowały poważne utrudnienia. Bardzo dużo podczas sesji mówiono o nowych przedsięwzięciach na terenie gminy.

Walka z pandemią trwa
– Pomimo nakazów oraz obostrzeń w czasie pandemii, gmina radzi sobie z rozwiązywaniem bieżących problemów. – informował Radę Gminy wójt Wiesław Panasiuk.
W Urzędzie Gminy został powołany zespół do spraw walki z koronawirusem. Zespół złożony jest z pełnomocników do walki z pandemią, którymi zostali kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Marzenna Makaruk oraz Czesław Pikacz z zarządzania kryzysowego.
W tym obszarze została uruchomiona także organizacja transportu dla osób, które nie mają możliwości dotarcia we własnym zakresie na szczepienie przeciwko covid-19. – informował wójt. Ogółem do tej pory na walkę z pandemią gmina wydała już 732 tys. zł. Duża część tych środków została przeznaczona na 500+ dla nauczycieli oraz na zakup komputerów dla szkół do zdalnej nauki.

Magistrala wodociągowa Swory – Sitnik. Woda popłynie też do Sycyny i Styrzyńca
Podczas sesji wójt Panasiuk przedstawił też informację na temat realizowanych działań inwestycyjnych. Gmina rozstrzygnęła przetargi m.in. na poprawę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w ramach funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach tego działania o wartości 1,3 mln zł wykonany zostanie czterokilometrowy odcinek wodociągu, który zepnie ze sobą ujęcie wody w Worońcu z miejscowościami Sycyna i Styrzyniec oraz ujęcie wody w Sworach z Sitnikiem. – Pieniądze zostaną przeznaczone również na powstanie 30 przydomowych oczyszczalni ścieków. – dodał wójt.

Ścieżka rowerowa do Porosiuk, droga w Ciciborze Dużym i kanalizacja w Sasankowej w Rakowiskach
Kolejnym rozstrzygniętym przetargiem jest ten dotyczący budowy ścieżki pieszo-rowerowej z Białej Podlaskiej do stanicy wodnej w Porosiukach. – Ścieżka powstanie, aby wykorzystać walory przyrodnicze doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych a jej ukończenie zaplanowane jest na czerwiec bieżącego roku. – mówił wójt Panasiuk.
Rozstrzygnięty został także przetarg na budowę drogi wewnętrznej w Ciciborze Dużym oraz budowę kanalizacji sanitarnej na ulicy Sasankowej w Rakowiskach. Podpisane zostały również umowy na konserwację oświetlenia ulicznego.

Styrzyniec, Młyniec, Grabanów, Sławacinek Stary i Wilczyn
Wójt wspomniał o zakończeniu inwestycji dotyczącej odwodnienia drogi z położeniem dywanika asfaltowego w Styrzyńcu, budowy drogi w Młyńcu oraz rozbudowy Szkoły Podstawowej w Grabanowie. W trakcie realizacji jest m.in. modernizacja świetlic wiejskich z Funduszu Sołeckiego, budowa pięciokilometrowego odcinka chodnika w Sławacinku Starym oraz remont i przebudowa dworku w Wilczynie.

Nowe projekty dla miejscowości poPGRowskich
Gmina nie ustaje również w pozyskiwaniu kolejnych środków. Złożony został m.in. wniosek o pozyskanie środków finansowych z programu rządowego do miejscowości, gdzie zostały zlikwidowane PGR-y. W ramach tego zadania opracowano projekty na budowę infrastruktury drogowej w Roskoszy (na kwotę 2 mln 220 tys. zł) oraz w Worońcu (na kwotę 2 mln 170 tys. zł). Dodatkowe 600 tys. zł przeznaczonych miałoby być na restaurację Klubu Kultury w tej miejscowości.

Walka z zimą
Na koniec sprawozdania, wójt poinformował o temacie odśnieżania na terenie gminy. Dzięki temu, że gmina została podzielona na sześć sektorów, jego zdaniem przebiega ono sprawniej. Do tej pory wydano na ten cel już 346 tys. zł.

Gmina korzystać będzie z nowego schroniska dla zwierząt
Radni przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Biała Podlaska w 2021 r. W programie jedną ze zmian jest zmiana schroniska dla zwierząt, w tym roku zwierzętami zajmować się będzie schronisko z Mińska Mazowieckiego. Zmieniony został również lekarz weterynarii, został nim pan Radosław Czyżak z Rokitna.

Pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii
Gmina wychodząc naprzeciw problemów, jakie dotykają przedsiębiorców prowadzących swoją działalność podjęła jednogłośnie uchwałę pomocową. Dotyczy ona zwolnienia z opłaty oraz przedłuża terminu wniesienia opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży za rok 2021, zlokalizowanych na terenie Gminy Biała Podlaska. Zwolnienie polega zniesieniu 1/3 części należnej opłaty w 2021 roku lub jej zaliczenie w poczet kolejnych rat. Warunkiem uzyskania zwrotu jest złożenie odpowiedniego wniosku.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Jakub Sowa / Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama