Reklama

Biała Podlaska: Powstał Społeczny Komitet budowy pomnika Romana Kłosowskiego

Wkrótce ruszy zbiórka na budowę pomnika urodzonego w Białej Podlaskiej znanego aktora i reżysera teatralnego Romana Kłosowskiego. Prezydent miasta Michał Litwiniuk spotkał się wczoraj z  przedstawicielami Koła Bialczan, aby ustalić szczegóły stworzenia Społecznego Komitetu, który będzie nadzorował zbiórkę funduszy na ten cel. 

W skład komitetu budowy pomnika zgłoszono prezes Stowarzyszenia Koła Bialczan Krystynę Nowicką, wiceprezesa Koła Artura Arteckiego oraz Naczelnika Gabinetu Prezydenta Wojciecha Sosnowskiego.

Rzeźbę wykona absolwent bialskiego LO im. J.I Kraszewskiego w Białej Podlaskiej Grzegorz Maślewski, obecnie dr hab. profesor na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta zajmuje się rzeźbą, płaskorzeźbą i medalierstwem. Jest autorem pomnika i ławeczki J.I. Kraszewskiego na Placu Wolności.

Jedną z propozycji lokalizacji pomnika aktora, przedstawioną przez stowarzyszenie po konsultacji z  bialskim konserwatorem zabytków Janem Maraśkiewiczem jest Plac Wolności. Na początku kwietnia 2021 po ustaleniu szczegółów z rzeźbiarzem przedstawiony będzie jego projekt. Zbiórka funduszy na pomnik będzie odbywać się między lutym a grudniem 2021 roku.

Odsłonięcie pomnika zaplanowane jest w przyszłym roku na 100-lecie Koła Bialczan. 

Roman Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. Mieszkał w domu przy ulicy Garncarskiej 15, który stoi do dziś. W mieście uczył się m.in. w Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego. Zawód aktora zdobył na warszawskiej PWST, którą ukończył w 1953 r. Od razu zaczął pracę na deskach teatralnych i planie filmowym. W 1965 roku ukończył Wydział Reżyserski w PWST. Przez wiele lat był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi, a także wykładowcą Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Zapamiętany jest głównie z ról komediowych, zwłaszcza z roli Maliniaka w popularnym serialu telewizyjnym „Czterdziestolatek”.  Zagrał również w takich filmach jak „Giuseppe w Warszawie”,  „Hydrozagadla”, czy „Wielka majówka”. Łącznie wystąpił w ponad osiemdziesięciu produkcjach filmowych i serialowych.

Do swojego rodzinnego miasta wracał wielokrotnie, ostatni raz był w nim w 2013 roku. Zagrał wówczas dla bialczan w sztuce Samuela Becketta. W 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej, a w 2015 roku nagrodę Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Jest również Honorowym Członkiem Koła Bialczan. Zmarł 11 czerwca 2018 roku w Łodzi. Pochowany jest na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

 

Zdjęcie / grafika / źródło: UM w Białej Podlaskiej / Koło Bialczan

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama