Reklama

Biała Podlaska: Szukasz fachowców? Fachowcy kształcą się przy Brzeskiej!

"Fachowcy z Brzeskiej! - edycja 2" - to projekt, który będzie realizowany przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej do 30 września 2023 r. w ramach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 -2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet 12. Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działania 12.4 Kształcenie Zawodowe.

To projekt o wartości 5 204 917,26 zł, na który prezydent Michał Litwiniuk podpisał w ubiegłym roku umowę z marszałkiem województwa lubelskiego panem Jarosławem Stawiarskim. Dzięki niej otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków UE w wysokości 4 424 179,67 zł. Wkład własny projektu opiewa na kwotę 520 649,48 zł.

Celem projektu jest zwiększenie szans na zatrudnienie 186 uczniów poprzez podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego oraz lepsze jego dostosowanie do wymogów rynku pracy we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym placówki.

Projekt obejmuje: zakup wyposażenia do pracowni kształcenia zawodowego, w tym m.in.: 17 monitorów interaktywnych, stanowisk dydaktycznych do pracowni mechatroniki i pracowni samochodowych, 3 robotów przemysłowych, samochodu elektrycznego, obrabiarek konwencjonalnych, mebli warsztatowych, laptopów wraz z niezbędnym oprogramowaniem.

Daje on też możliwość doskonalenia zawodowego nauczycieli, m.in. poprzez uczestnictwo w kursach: programowania obrabiarek sterowanych numerycznie, programowania sterowników PLC, programowania robotów, projektowania AutoCAD, uzyskanie uprawnień SEP, podjęcie studiów podyplomowych z inżynierii grafiki.

Uczniowie uzyskują nowe umiejętności i doświadczenie zawodowe zwiększające szanse na rynku pracy. Uczestniczą w zajęciach takich jak: programowanie urządzeń mechatronicznych, instalator XXI w., nowoczesna automatyka domowa i przemysłowa, programowanie i montaż urządzeń mobilnych, spawanie metodą MAG i TIG, budynki pasywne i nowoczesne technologie w budownictwie, podstawy animacji komputerowej.

Mogą uzyskać dodatkowe uprawnienia zawodowe zwiększające szansę na zatrudnienie, w tym: prawo jazdy kat. B, uprawnienia SEP, uprawnienia spawacza, montaż rusztowań itp., a także realizować staże uczniowskie u pracodawców. Podczas zajęć prowadzonych przez dyrektora ZSZ nr 2 pana Ryszarda Dołęgę i spotkania z uczestniczącymi w nich uczniami prezydent Michał Litwiniuk podkreślił: „Rozwój kształcenia zawodowego w Białej Podlaskiej musi odbywać się we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i lokalnym rynkiem pracy. Dziękuję dyrekcji i nauczycielom za realizację tak dużego i ważnego projektu”.


materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst: Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama