Reklama

Porady Radio Biper: Spacerówka z przekładaną rączką – czy warto?

Dziecięce wózki spacerowe powinny być funkcjonalne. Spacerówki z przekładanym siedziskiem świetnie sprawdzą się w rodzinach, które nie lubią ograniczeń. Przy zakupie wymarzonego wózka dziecięcego dla swojego potomka warto zwrócić na ten aspekt uwagę. Jakie możliwości daje ta funkcja w spacerówce i co dzięki niej mogą zyskać rodzice? Oto odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania związane ze spacerówką przekładaną.

Współczesne wózki spacerowe posiadają liczne udogodnienia. Producenci mają na celowniku ułatwienie wystarczająco trudnego już rodzicielstwa. Wózek powinien być lekki, zwinny i bezawaryjny. Amortyzacja wyciszy spacery i sprawi, że drzemka nawet u najbardziej grymaśnego niemowlaka będzie przebiegała spokojnie. A co daje opcja przekładania siedziska w wózku spacerowym i na czym w zasadzie to polega?

Wózki spacerowe można podzielić na modele, które umożliwiają przekładanie siedziska lub nie. Wózki, w których jest to możliwe pozwalają na obserwowanie świata przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Jeśli wybrana spacerówka posiada taką funkcję, kierunek jazdy można zmienić w dwojaki sposób.

Rodzaje spacerówek przekładanych:

  • Z przekładanym siedziskiem – w tym przypadku wystarczy wypiąć siedzisko z adapterów i odwrócić w przeciwnym kierunku. Po czym trzeba je ponownie umieścić na stelażu. Często po usłyszeniu charakterystycznego „klik” siedzisko jest poprawnie zapięte. I dziecko może zwiedzać świat z innego „punktu widzenia”. Minusem tej opcji jest konieczność wyjęcia dziecka z siedziska spacerówki przed rozpoczęciem całego procesu. Zmiana kierunku siedziska wraz z dzieckiem może być niebezpieczna.
  • Spacerówka z przekładaną rączką – są modele, w których do zmiany kierunku jazdy dziecka wystarczy tylko przełożyć rączkę w drugą stronę. Ten proces można wykonać w każdej chwili. Trwa on znacznie krócej niż podczas zmiany kierunku ustawienia siedziska.

Tylko trójkołowiec jest jednokierunkowy

Przełożenie siedziska lub rączki w wózku nie ma ścisłego związku z rodzajem spacerówki. Zarówno spacerówki kubełkowe jak i tradycyjne mogą posiadać taką funkcję. Wyjątek stanowią wózki trójkołowe, w których z przyczyn technicznych nie da się odwrócić siedziska w przeciwną stronę.

Jazda tyłem do kierunku jazdy sprawdzi się u najmłodszych dzieci

Najmłodsze dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę w wózku spacerowym z pewnością są zachwycone możliwością oglądania otaczającego je świata. Dzięki temu, że siedzisko spacerówki jest ustawione tyłem do kierunku jazdy, rodzic cały czas może obserwować swojego potomka. Podczas spaceru w każdej chwili dziecko ma w zasięgu swojego wzroku rodzica, co wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa. Więcej o bezpieczeństwie dzieci w podróży można poczytać na blogu dladziecka.eu

Nieograniczone możliwości podczas spaceru, dzięki zmianie kierunku jazdy

Kilkulatek jest znacznie bardziej samodzielny w porównaniu do kilkumiesięcznego dziecka. Nadal chętnie poznaje otaczający go świat, jednak nie lubi ograniczeń. Rodzic, który zasłania swoim ciałem otoczenie, może zniechęcić małego pasażera do wspólnych spacerów. W takich sytuacjach świetnie się sprawdzi funkcja przekładanej rączki lub też zmiana kierunku ustawienia siedziska. Umożliwia ona poszerzenie obszaru pola widzenia dziecka. Dzięki okienku, które jest umieszczone w górnej części budki, rodzic może „podglądać” dziecko podczas spaceru.

Spacerówki przekładane są więc bardziej funkcjonalne od tych, które takiej możliwości swoim użytkownikom nie dają. Warto zdecydować się na taki model. Niektóre dzieci, a zwłaszcza te starsze, mogą się złościć lub niecierpliwić, podróżując wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Ograniczone pole widzenia w dłuższej perspektywie może być po prostu uciążliwe. Spacery, które przebiegają spokojnie sprawiają, że są nieodzownym elementem rodzicielstwa. A nikogo nie trzeba przecież przekonywać do korzyści płynących z czasu spędzonego na świeżym powietrzu!

materiał: materiał partnera wydawniczego
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama