Reklama

Biała Podlaska: Świetlice wiejskie w gminie zyskają nowy blask (film) (galeria)

Aż w ośmiu miejscowościach świetlice wiejskie zyskają nowy blask i funkcjonalność. Stanie się to dzięki złożonemu wnioskowi do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie na remont tych obiektów ze środków Unii Europejskiej. W przetargach wyłoniono już wykonawców prac. Roboty budowlane ruszą gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, prace zaplanowane wewnątrz obiektów rozpoczną się już w przyszłym miesiącu.

Modernizację bądź remont przejdą świetlice w miejscowościach: Sycyna, Porosiuki, Styrzyniec, Cełujki, Cicibór Mały, Dokudów II, Krzymowskie oraz Grabanów. Zakończył się już przetarg, w którym wyłoniono trzy firmy, które zajmą się pracami. Ich zakres będzie obejmował te działania, które będą niezbędne w obrębie danego obiektu. W jednym będzie to wymiana podłóg, w innym położenie nowych instalacji, a w jeszcze innym, będzie to docieplenie świetlicy. Całkowity koszt działań, to blisko 1 mln zł, z czego 75% stanowić będą środki z Unii Europejskiej. Środki własne pochodzić będą natomiast z funduszu sołeckiego.

Wybraliśmy osiem świetlic, tam gdzie mieszkańcy postanowili z funduszu sołeckiego przeznaczyć swoje środki na modernizację, czy remonty tych obiektów. Uznaliśmy, że taka decyzja jest bardzo dobra i dlaczego by nie pomnożyć tych pieniędzy i uznać, że fundusz sołecki byłby doskonałym wkładem własnym do projektów. Tak to zostało skonstruowane i w tym momencie jesteśmy już po przetargu. Prace związane z modernizacją obiektów rozpoczną się już niebawem. – wyjaśnia Adam Olesiejuk, z-ca wójta gminy Biała Podlaska.

Świetlice wiejskie w Gminie Biała Podlaska – jak w każdej gminie – to lokalne centra kultury, spotkań, wydarzeń, imprez czy też integracji mieszkańców. Niemal każda świetlica w podmiejskiej gminie tętni życiem. Przynajmniej było tak do czasów zamknięcia i lockdownu związanego z pandemią. Świetlice wykorzystywane były m.in. przez Gminny Ośrodek Kultury, przez samych mieszkańców podczas festynów wiejskich, w czasie uroczystości strażackich czy zebrań sołeckich. Część z nich była miejscem wyjazdowych sesji Rady Gminy Biała Podlaska.

1. Krzymowskie

2. Cełujki

3.  Sycyna

4.  Porosiuki

 

5.  Cicibór Mały

6. Grabanów

7. Dokudów Drugi

8. Styrzyniec

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Jakub Sowa / Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama