Reklama

Biała Podlaska: Turbinowe ronda oficjalnie oddane do użytku (film)

"To skrzyżowanie jest modernizowane przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014 - 2020". Dwie tablice z podobnie brzmiącym tekstem w dniu 19 stycznia 2020 roku doczekały się biało-czerwonych szarf. Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, prezydent Brześcia Vadim Krawczuk, wicewojewoda Robert Gmitruczuk, z-ca kierownika Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina Tomasz Jędrzejewski, wykonawcy inwestycji oficjalnie otworzyli nowe skrzyżowania. - To kolejny element rozwijający naszą małą ojczyznę jaką jest miasto Biała Podlaska i pogłębiamy transgraniczną współpracę z przyjaciółmi z Brześcia. - mówił Litwiniuk.

Piękny, słoneczny choć mroźny dzień. 19 stycznia 2020 roku. Dwa ronda na dwóch skrzyżowaniach: Terebelska z obwodnicą i al. Solidarności z ul. Białka. Obwodnica i ulica Białka w randze drogi krajowej a właściwie międzynarodowej – europejskiej trasy – DK2 – E-30 – A2. Liczne grono osób zgromadzonych – Polaków i Białorusinów. Szczególny dzień dla rozwoju miast Biała Podlaska i Brześć oraz dla ich wzajemnej integracji.

Dwa piękne skrzyżowania typu rondo turbinowe, bardzo potrzebne mieszkańcom miasta ale i wszystkim podróżującym w osi wschód – zachód. Także naszym przyjaciołom z sąsiedniej Białorusi. Dwa obiekty w systemie drogowym które powstały dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej ale i dzięki dobrej współpracy i wzajemnym projektom realizowanym przez Białą Podlaską i Brześć. Na ich realizację pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków transgranicznych w wysokości około jednego miliona stu tysięcy euro. To prawie połowa łącznych nakładów jakie ponieśliśmy jako miasto na budowę rond a która łącznie wyniosła ponad dziewięć milionów złotych. – mówił prezydent Michał Litwiniuk podczas uroczystości oddania rond oficjalnie do użytku. Prezydent w swoim wystąpieniu podziękował zarówno pracownikom Urzędu Miasta, prezesom bialskich przedsiębiorstw które wykonały inwestycję oraz osobom nadzorującym program transgraniczny i władzom miasta Brześć.

Dziękuję prezydentowi miasta Biała Podlaska, Michałowi Litwiniukowi za zaproszenie nas na otwarcie rond. Dla miast Biała Podlaska i Brześć zrealizowane przedsięwzięcia są istotne dla dalszego rozwoju. Tym bardziej, że budowa rond zrealizowana została na trasie łączącej nasze miasta. Po swojej stronie, na terenie miasta Brześć zrealizowaliśmy w tym samym projekcie Miejski System Monitorowania Ruchu Drogowego. Niebawem zaprosimy przedstawicieli miasta Biała Podlaska na finał naszych prac. Udało się nam uruchomić systemy monitorujące ruch na drogach i skrzyżowaniach. W znaczący sposób poprawiło to bezpieczeństwo mieszkańców Brześcia a zastosowane rozwiązania skróciły czas przejazdu i podróżowania po mieście Brześć. – mówił prezydent Brześcia, Vadim Krawczuk.

Bardzo ważne są relacje dwustronne Polski i Białorusi. Najlepsze drogi to takie które posiadają najlepszą jakość i drożność. Taką ważną drogą dla ponad trzysta trzydziesto tysięcznego Brześcia w komunikacji z Białą Podlaską i centralną Polską jest ta trasa i ronda na tej trasie które dziś otwieramy. Dziękuję wszystkim którzy zaangażowali się w ten projekt transgraniczny. W perspektywie 2025 roku ta obwodnica i te ronda będą już elementami wewnętrznej sieci transportowej miasta Biała Podlaska. Ruch tranzytowy skierowany zostanie na autostradę z której budową ruszamy. mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Współpraca pomiędzy Polską i Białorusią, Brześciem a Białą Podlaską jest na wysokim poziomie. Przykładem są wybudowane poprzez realizację wspólnego pomysłu ronda. Każda droga powinna skracać podróż i dystans. Powinna łączyć. – mówił konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej, Vladisłav Khałło.

Jesteśmy zadowoleni z wykonanych prac. Najbardziej cieszy nas widok poruszających się po rondach turbinowych samochodów. Do niedawna były tu przestoje i kolejki blokujące miasto a dziś płynnie, nawet po trzy, cztery czy pięć pojazdów jednocześnie na rondzie się porusza a mimo tego ruch odbywa się bardzo sprawnie. – mówi Eugeniusz Izdebski z Budomexu.

Duże wyzwanie ale i duża radość móc realizować takie i podobne projekty. Oby służyły kierowcom i dalszemu rozwojowi miasta i regionu. – mówił Wiesław Harasimiuk z Tre-Dromu.

Wspaniały projekt. Bardzo trafiony jeśli chodzi o inwestycje. Miasto miało szczęście bo wybrało dobrych wykonawców. W terminie i na wysokim poziomie jakościowym wykonali to zadanie. – mówił Waldemar Malesa z Investcom sp. z o.o.

Jestem bardzo zadowolony z wykonanych prac, tym bardziej, że wykonywaliśmy je w trakcie przeprojektowywania a mimo to wykonaliśmy prace w terminie. Inwestycja należy do jednej z najbardziej udanych w naszym firmowym portfolio. Namawiam prezydenta miasta Biała Podlaska aby podobne rozwiązanie czyli budowę ronda przeprowadzić na skrzyżowaniu ulicy Francuskiej z obwodnicą. – mówił Leszek Horeglad z PRD Horeglad.

Skrzyżowania jakie zmodernizowano funkcjonują obecnie jako ronda turbinowe. To nowoczesne rozwiązanie komunikacyjne. Rozpowszechniane w całej Europie i zdobywające uznanie w Polsce. Mają tą zaletę, że maksymalnie ograniczają możliwość kolizji. Maksymalnie upłynniają ruch w obydwu osiach.

 

archiwalne materiały na temat budowy rond turbinowych:

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama