Reklama

Biała Podlaska: Bialczanie pamiętają o Bogusławie Kaczyńskim

Dziś mija 5. rocznica śmierci bialczanina, znawcy i propagatora muzyki, mistrza słowa, dumy Białej Podlaskiej – Bogusława Kaczyńskiego. Prezydent miasta Michał Litwiniuk razem z prezesem Koła Bialczan Krystyna Nowicką, dyrektorem BCK Zbigniewem Kapelą, dyrektorem Muzeum Południowego Podlasia Rafałem Izbickim oraz  dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej Pawłem Borkiem, uczcili tę rocznicę, składając kwiaty przy ławeczce poświęconej Bogusławowi Kaczyńskiemu, znajdującej się na terenie założenia parkowo-zamkowego Radziwiłłów.

– Pamiętamy o mistrzu – nie tylko obchodząc tak ważne rocznice, ale przede wszystkim organizując wspólnie z Orfeo Fundacją im. Bogusława Kaczyńskiego festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego i wydarzenia z nim związane. W ostatnich miesiącach ograniczyła je pandemia, ale wraz z panem dyrektorem Krzysztofem Korwin-Piotrowskim i jego wspaniałym zespołem, przygotowujemy już kolejne wspaniałe wydarzenia muzyczne upamiętniające dziedzictwo Bogusława Kaczyńskiego – aby przyniosło tyle radości bialczanom, co niezwykle widowiska muzyczne, które już podziwialiśmy – pisze prezydent miasta Michał Litwiniuk. 

*** 
Bogusław Kaczyńskie urodził się w Białej Podlaskiej w 1942 roku. To tu odkrywał swoje pierwsze muzyczne fascynacje i stawiał pierwsze kroki  na scenie. Zapamiętany głównie, jako krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej. Za swoją działalność na rzecz kultury utytułowany był wieloma odznaczeniami, m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2008 roku jest Honorowym Obywatelem Białej Podlaskiej.  Zmarł 21 stycznia 2016 w Warszawie i spoczywa w Alei Zasłużonych na warszawskich Starych Powązkach. W 2020 roku w bialskim Parku Radziwiłłowskim odsłonięto pomnik-ławeczkę Bogusława Kaczyńskiego autorstwa Stanisława Milewskiego. W Białej Podlaskiej odbywa się co roku festiwal jego imienia. 

 

Źródło / zdjęcie: Facebook Michał Litwiniuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama