Reklama

Województwo: Papierosy na magnesach wykryte przez rentgen KAS

- 3,5 tys. paczek papierosów zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Hrubieszowa. - Papierosy podczepione były na magnesach w wagonie składu towarowego wjeżdżającego z Ukrainy do Polski. - W ich wykryciu pomógł kolejowy rentgen Służby Celno-Skarbowej.

Rentgen w Hrubieszowie był pierwszym w województwie lubelskim urządzeniem do prześwietlania pociągów towarowych. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej świetlą nim składy towarowe już od 2012 roku. Wcześniej w rentgeny wyposażone były wyłącznie drogowe przejścia graniczne, na których skanowano pojazdy ciężarowe. Rosnący przemyt towarów z wykorzystaniem pociągów i kontenerów był „impulsem” do dalszego uszczelniania granicy poprzez budowę na niej rentgenów kolejowych. W kolejnych latach sukcesywnie instalowano je na przejściach z Białorusią i Ukrainą. To potężna broń w walce z przemytem.

Funkcjonujący od 9 lat skaner w Hrubieszowie znacząco ułatwia i przyspiesza kontrole graniczne. Zwłaszcza, gdy przemycane na teren Unii Europejskiej towary ukryte są pod setkami ton innych legalnie wwożonych ładunków (np. w rudzie żelaza, węglu, drewnie). Za pomocą rentgena funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej są w stanie wykrywać nie tylko kontrabandę, ale też lokalizować skrytki w wagonach towarowych i kontenerach.

Tym razem funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, analizując obraz ze skanowania, zauważył nieprawidłowości pod sufitem pustego wagonu towarowego. Po sprawdzeniu wagonu przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej okazało się, że znajdują się tam papierosy. Kontrabanda podczepiona była do sufitu na magnesach.

W sumie funkcjonariusze KAS i NOSG zabezpieczyli 3,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość rynkowa wykrytych papierosów to ponad 50 tys. złotych.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama