Reklama

Biała Podlaska: Wigilijna pamięć o ubogich i samotnych (film)

W wigilijny czwartek, 24 grudnia, pracowicie było pod bialskim Caritasem. Od rana rozchodziły się smakowite zapachy z kuchni Centrum Integracji Społecznej (CIS). Pracownicy CIS pichcili i szykowali a przedstawiciele miejskich instytucji pomagali pakować i dowozić przygotowane paczki. W sumie trafiły one do około osiemdziesięciu rodzin i osób bezdomnych i samotnych. A w akcji oprócz prezydenta, dyrektor MOPS i kierownik CIS - których wypowiedzi znajdziecie w materiale, udział wzięli także: Stanisław Romanowski - naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Przemysław Olesiejuk - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, Kamil Węgliński - zastępca dyrektora MOPS, pracownicy MOPS i funkcjonariusze Straży Miejskiej. Na miasto wyruszyło w sumie kilka wozów wypełnionych wigilijnym poczęstunkiem.

O kilka zdań opisu akcji pytamy prezydenta Litwiniuka:
Dziękuję. Podziękowania składam na ręce dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i kierownik Centrum Integracji Społecznej, dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 i naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Biała Podlaska. Wspólnymi siłami, naszymi i pracowników naszych instytucji przygotowaliśmy wigilijny posiłek dla osób najbardziej potrzebujących. Akcja organizowana przez nas w tym roku ma innych niż zazwyczaj charakter. O tej porze zasiadalibyśmy do przygotowanego w siedzibie Caritas w Białej Podlaskiej przez Centrum Integracji Społecznej stołu wigilijnego z osobami bezdomnymi i samotnymi. Oprócz pysznych posiłków przygotowywanych codziennie przez kuchnię Caritas Centrum Integracji Społecznej dla potrzebujących śpiewalibyśmy przy akompaniamencie gitar kolędy. Okoliczności epidemiologiczne nie pozwalają nam w pełni cieszyć się w takiej formule tym świątecznym czasem. Ale dziękuję, że dobre serca pracowników miejskich instytucji przyczyniły się, że dziś do tych najbardziej potrzebujących mieszkańców bialskiej społeczności ten wigilijny posiłek i pomocna dłoń dotrą. – mówi prezydent Miasta Biała Podlaska, Michał Litwiniuk.

Rodziny i osoby do których trafi pomoc CIS zostały wskazane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej:
Tak. Są to osoby i rodziny które korzystają na co dzień z posiłków przygotowywanych przez kuchnię Centrum Integracji Społecznej. Są to w większości te same osoby które w poprzednich latach zasiadały do wspólnego stołu wigilijnego właśnie tutaj w Caritas. Brakuje i nam wspólnego spotkania z naszymi podopiecznymi, dzielenia się opłatkiem, śpiewania kolęd wspólnie z panem prezydentem. Sytuacja epidemiologiczna jest jaka jest i musimy sobie z tym radzić. Dlatego też, nie zrezygnowaliśmy całkowicie z akcji a dowieziemy dziś symbolicznie potrawy wigilijne naszym mieszkańcom. – mówi Ewa Borkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Białej Podlaskiej.

Co jest w tych wigilijnych paczkach:
Te nasze wigilijne paczki trafią do około osiemdziesięciu rodzin. Postaraliśmy się aby były to jak największe paczki. W każdej są pierogi, barszcz z uszkami, bigos wigilijny, ciasto i dużo niespodzianek. – mówi Irena Paszkiewicz, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Białej Podlaskiej.

FILM:  <<<>>Link
Biała Podlaska. Paczki z Centrum Integracji Społecznej Caritas Diecezji Siedleckiej przygotowane wspólnie przez Miasto Biała Podlaska i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wyruszyły dziś do mieszkańców miasta aby dotrzeć przed Wigilią!

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama