Reklama

Wieści z Unii: KE z UNESCO walczą z dezinformacją

Komisja Europejska i UNESCO, a także Twitter i Światowy Kongres Żydów, łączą siły w celu zwiększenia świadomości na temat teorii spiskowych w internecie. W ramach tej inicjatywy, aby wesprzeć obywateli, opublikowano nową serię infografik.

Infografiki zawierają krótkie wyjaśnienia, dlaczego teorie spiskowe są niebezpieczne, zwłaszcza w czasach kryzysu, jak zidentyfikować te teorie i jak skutecznie przeciwstawiać im fakty. Jak podkreślono również w Komunikacie Komisji w sprawie dezinformacji z czerwca br., obecny klimat zapewnia szczególnie podatny grunt dla teorii spiskowych, które podważają wiedzę naukową i fakty przy pomocy szkodliwych i przejaskrawionych wyjaśnień na temat pochodzenia wirusa i tego, kto ponosi odpowiedzialność za jego rozprzestrzenianie się. Wskutek kryzysu wywołanego koronawirusem wzrósł również poziom nawoływania do nienawiści w internecie, ataków rasistowskich i antysemickich.

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości, powiedziała: „Dezinformacja i teorie spiskowe szkodzą zdrowiu naszych demokracji – stało się to widoczne w obliczu światowej pandemii. Obywatele muszą być wyposażeni w użyteczne narzędzia rozpoznawania ich i obalania. Aby wspierać obywateli, instytucje publiczne muszą współpracować ze sobą i z platformami cyfrowymi, pracownikami sektora mediów, weryfikatorami faktów i badaczami, Komisją Europejską i UNESCO.” Nowe infografiki są dostępne na stronie internetowej Komisji i w mediach społecznościowych za pośrednictwem #ThinkBefoSharing.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama