Reklama

„Przenikanie światów” w radzyńskiej Oranżerii

Współpraca twórcza dwojga mieszkających daleko od siebie artystów może być inspirującą podróżą, wyzwaniem, pytaniem, wzruszeniem, poszukiwaniem i odnajdywaniem spójności w dualności. Dowiodła tego otwarta niedawno w radzyńskiej galerii „Oranżeria” wystawa. „Przenikanie światów”. Autorami zaprezentowanych prac są Jolanta Kontek Poznania i Janusz Maksymiuk z Husinki (gm. Biała Podlaska), którzy spotykają się kilka razy w roku w swoich pracowniach i na plenerach malarskich w różnych miejscach Polski.

Oboje z wyżej wymienionych ukończyli Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu w 1992 roku. Po studiach ich drogi się rozeszły. Janusz wrócił na wschód Polski do Białej Podlaskiej, a Jolanta pozostała w Poznaniu, gdzie prowadzili niezależną działalność artystyczną. Spotkali się ponownie po 25-ciu latach. Wcześniej powstał pomysł zorganizowania zjazdu absolwentów ich roczników połączonego z wystawą. Do tego wyjątkowego zdarzenia doszło w 2015 r. w „Galerii 33” w Ostrowie Wielkopolskim. Właściwie od razu zaiskrzyło między nimi artystycznie.

Spotkanie zaowocowało projektem wspólnego malowania. Miesiąc później zaczęły powstawać pierwsze prace. Każde z nich wnosi do współtworzenia swoje indywidualne doświadczenia artystyczne i życiowe, sposób postrzegania świata, energię i pasję. Dzieląca ich odległość ponad 500 kilometrów nie stanowi przeszkody w realizowaniu projektu, który kontynuują od ponad pięciu lat.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Radzyński Ośrodek Kultury
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama