Reklama

Spływ Kajakowy Śladami Tadeusza Kościuszki (film) (galeria)

3 października br. rzeką Bug zorganizowany został „Spływ Kajakowy Szlakiem Kościuszkowskim Sławatycze – Kodeń” , który w założeniu miał przypomnieć o historycznym wydarzeniu związanym z Tadeuszem Kościuszko. Honorowym patronatem wydarzenie objęli Starosta Bialski Pan Mariusz Filipiuk oraz Wójt Gminy Sławatycze Pan Arkadiusz Misztal.

Chcieliśmy wspólnie z firmą Aktywny Wypoczynek Marek Pomietło – prowadzącą wypożyczalnię kajaków nad Bugiem rozpocząć cykliczną imprezę, która będzie wspominała historię wyprawy naszego generała do USA. Różne źródła podają, że wyprawa rozpoczęła się w Kuzawce, a pieniądze na nią w kwocie 500 dukatów Kościuszko pożyczył w karczmie w Sławatyczach. Te nadbużańskie wioski na dzisiejszej granicy Polski i Białorusi w 1776 roku zostały historycznymi świadkami olbrzymiego wydarzenia. – mówi Bolesław Szulej, dyrektor sławatyckiego GOK.

Punktualnie o godz. 11.00 przy pięknej słonecznej pogodzie grupa zapalonych kajakarzy miłośników aktywnego wypoczynku wypłynęła na fantastyczną przygodę wielokulturowym odcinkiem granicznego Bugu Sławatycze – Kodeń poznawać nadbużańską przepiękną dziką przyrodą. Uczestnicy płynąc zachwycali się zdrowym powietrzem, mnóstwem zieleni, magią nadbużańskiego krajobrazu, ciszą, bliskością kontaktu z naturą oraz oddaleniem od miejskiego zgiełku. Po ponad 4 godzinach pobytu na wodzie; organizatorzy na zakończenie imprezy kajakowej przygotowali uczestnikom spływu integracyjne ognisko z tradycyjnymi kiełbaskami oraz nadbużańskimi frykasami przy altanie nad Bugiem. Uczestnicy choć zmęczeni, wydawali się być zadowoleni i usatysfakcjonowani wspólną zabawą. Komandorem spływu był Marek Pomietło prowadzący firmę Aktywny Wypoczynek w Sławatyczach; nad bezpieczeństwem uczestników spływu czuwał ratownik instruktor kajakarstwa Artur Kadłubowski oprawę fotograficzno filmową prowadzili Mariusz Maksymiuk i Krzysztof Bielak.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom imprezy, patronom – Staroście Bialskiemu – Mariuszowi Filipiukowi i Wójtowi Gminy Sławatycze – Arkadiuszowi Misztalowi, za objęcie patronatem wydarzenia oraz za to, że mogliśmy pomimo pandemii zorganizować fajne kajakowe wydarzenie. Impreza organizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bialskiego i Gminy Sławatycze.

Patronat medialny i prasowy sprawowały:
Słowo Podlasia,
Gościniec Bialski,
Radio Biper,
Podlasie24,
Katolickie Radio Podlasie,
Biała News.

Zapraszamy na kolejną edycję za rok. W przyszłym roku obchodzić będziemy 275 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki a, spływ jego śladami planujemy zorganizować 5 lipca – w dniu, w którym USA świętują Dzień Niepodległości. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną przeżyć swoją kajakową przygodę, w miejscach, w których bywał nasz wspaniały patriota. Kto wie jak potoczyłaby się wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych w Ameryce, gdyby nie sam późniejszy generał brygady Armii Kontynentalnej Tadeusz Kościuszko?

Zainteresowani jesteście spływem kajakowym Bugiem lub innymi rzekami Polski Wschodniej?
Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami w tej dziedzinie Kajakowa Przygoda <<==>> LINK

materiał: GOK Sławatycze
tekst: Bolesław Szulej
zdjęcia: Krzysztof Bielak
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama