Reklama

Województwo: Wrześniowe ciekawostki graniczne

Papierosy, broń i CITES to tylko niektóre z towarów ujawnionych we wrześniu 2020 r. przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z województwa lubelskiego. Kontrole prowadzone wewnątrz kraju zakończyły się natomiast m.in. zabezpieczeniem 44 urządzeń do gier hazardowych.

Papierosy
We wrześniu 2020 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt ponad 41 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej ponad 570 tys. zł. W ostatnich dniach września funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu podczas kontroli autokaru ujawnili 790 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Było to możliwe dzięki czujności funkcjonariusza, który zwrócił uwagę na skrzynkę narzędziową ustawioną w luku bagażowym. Jak się okazało za skrzynką, w ścianie pojazdu, ukryte były papierosy. W wyniku szczegółowej kontroli pojazdu kontrabandę funkcjonariusze znaleźli też w kokpicie oraz podłodze pojazdu. Kierowca autokaru, który przyznał się do próby przemytu, został ukarany. Poddając się dobrowolnie odpowiedzialności uiścił tytułem kary grzywny aż 20 tys. zł. Z kolei kontrola pojazdu ciężarowego na przejściu granicznym w Hrebennem przyniosła efekty w postaci ujawnienia 490 paczek papierosów. Papierosy ukryte były w dachu kabiny kierowcy, na co wskazał obraz z RTG. Do próby przemytu przyznał się kierowca ciężarówki – 25-letni obywatel Ukrainy.

CITES, termometry i sterydy
Podczas kontroli autokaru przekraczającego granicę w Hrebennem w bagażu jednego z podróżnych funkcjonariusze ujawnili preparaty zawierające wyciągi z gatunków chronionych konwencją CITES. W sumie w bagażu znajdowało się 400 tabletek i 15 maści, w składzie których znalazły się m.in. wyciąg z pijawek lekarskich, jad pszczeli czy żółć niedźwiedzia oraz 2 opakowania sadła z borsuka. To jednak nie wszystko. Pośród specyfików z chronionych gatunków funkcjonariusze znaleźli również 24 termometry rtęciowe. Właściciel bagażu – obywatel Ukrainy – wyjaśnił, że towar nie jest jego własnością a przesyłką, którą otrzymał w Iwanofrankowsku. Przesyłka miała trafić do Lublina. KAS przypomina, że w Polsce w 2009 roku podjęto decyzję o wycofaniu z produkcji i obrotu wyrobów medycznych zawierających rtęć i zastąpieniu ich innymi wyrobami medycznymi nie zawierającymi tego pierwiastka.  Z kolei w Dorohusku, w lodówce jednego z autokarów, funkcjonariusze ujawnili 60 opakowań różnego rodzaju sterydów, m.in. testosteronu. Zawinięte w reklamówkę anaboliki schowane były pod opakowaniami żywności. Kierowca autobusu, obywatel Ukrainy, tłumaczył, że nie wiedział o nielegalnym towarze.

Broń
Kuszę pistoletową wraz z osprzętem i bełtami ukrył w bagażu obywatel Ukrainy podróżujący autobusem relacji Winnica – Słupsk. Mężczyzna wyjaśnił, że broń kupił w sklepie we Lwowie, na własny użytek. Tłumaczył też, że nie był świadomy, iż tego typu towarów nie wolno przewozić przez granicę. Ujawnienie było wynikiem użycia skanera RTG. Mężczyznę wraz z zabezpieczoną bronią przekazano Straży Granicznej.


Podrobiona odzież
Podczas kontroli na targowisku miejskim w Mokrem funkcjonariusze Czwartego Referatu Realizacji z Zamościa wraz z funkcjonariuszami tamtejszej Komendy Miejskiej Policji zabezpieczyli 299 sztuk podrabianej odzieży. Nielegalny asortyment oferował do sprzedaży 56-letni obywatel Bułgarii.  Mężczyzna wraz z towarem został przewieziony do Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, gdzie usłyszał zarzut posiadania i wprowadzania do obrotu towarów z zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie miał prawa używać. Z kolei podczas kontroli autokaru relacji Łuck – Warszawa, przekraczającego przejście graniczne w Dorohusku, funkcjonariusze ujawnili 2,6 tys. naszywek z logo znanych światowych marek. Naszywki ukryte były w jednym z bagaży, m.in. w … woreczku z ciastkami. Kierowca autokaru tłumaczył, że bagaż podała pewna osoba na Ukrainie i miał zostać odebrany w Warszawie. Wyjaśnił, że nie wiedział co się w nim znajduje.

Walka z hazardem
Działania kontrolne ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem prowadzone we wrześniu 2020 r. przez funkcjonariuszy Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina i Białej Podlaskiej przyniosły efekty w postaci 44 zatrzymanych urządzeń do gier hazardowych. Były to zarówno klasyczne automaty, jak również jednostki komputerowe. Oprócz automatów, których hazardowy charakter potwierdzały wykonywane w trakcie kontroli eksperymenty procesowe, funkcjonariusze zabezpieczyli też ponad 8 tys. zł gotówki przeznaczonej na wypłaty wygranych, monitoringi oraz dokumentacje z prowadzonej działalności. Działania kontrolne w zakresie zwalczania nielegalnego hazardu prowadzone były m.in. w Lublinie, Rykach, Dęblinie, Chełmie, Puławach, Łęcznej, Lubartowie i Krasnymstawie. Kilkakrotnie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wspomagali funkcjonariusze Policji.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama