Reklama

Mistrzostwa Polski U18 Radom z udziałem zawodników AZS AWF

Według wielu obserwatorów najciekawszą konkurencją rozgrywaną w Radomiu w dn. 18 – 20 września br. podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych był konkurs skoku wzwyż mężczyzn. Trwająca ponad 2 godziny rywalizacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, a rywalizujący ze sobą 16 i 17-letni skoczkowie wzwyż zafundowali kibicom niesamowite emocje obfitujące w zwroty akcji, bijąc rekordy życiowe, wracając do walki po ostatnich próbach.

Wśród nich o miejsce na podium walczył także reprezentant bialskiego AZS-AWF 16-letni Piotrek Jaroszkiewicz, który po bardzo udanym konkursie podczas rozgrywanych trzy dni wcześniej w Łodzi – Akademickich Mistrzostwach Polski niespodziewanie wywalczył z wynikiem 204cm srebrny medal. Przesunęło go to przed mistrzostwami z piątego na drugie miejsce w rankingu najlepszych juniorów młodszych w Polsce.

Po bardzo wyczerpującym konkursie, rozgrywanym na decydujących wysokościach już w chłodzie i ciemnościach (pomimo zapalonych reflektorów na piłkarsko – lekkoatletycznym stadionie w Radomiu na skoczni było ciemno), zwycięsko z walki o złoto wyszedł nasz reprezentant, pokonując w pierwszej próbie 2.04m, wyrównując tym samym rekord życiowy i zdobywając złoty medal!  Donakowski Damian z Olimpii Grudziądz i Moszczyński Sebastian z OKLA Ostrołęka musieli się zadowolić srebrnymi medalami z tym samym wynikiem co Piotrek, ale uzyskanym w drugich próbach.

Piotrek z wynikiem 204cm zajmuje aktualnie 11-te miejsce w Europie i dwukrotnie wypełnił minimum (2.03m) wyznaczone przez EAA na Mistrzostwa Europy U18, które odbędą się w 2021r. w Rieti (Włochy). Wielkie brawa! Z nie mniejszymi medalowymi aspiracjami jechał na Mistrzostwa Polski drugi z bialskich skoczków – Jacek Gryta i to podpartymi tytułem Mistrza Polski w skoku w dal w hali. Eliminacje do finałowej 12-tki przebrnął już w pierwszej próbie skacząc na odległość 6,72m (min. 6,55m) i zajmując w nich drugie miejsce.

W finale, po pierwszym nieudanym skoku, w drugiej próbie Jacek uzyskuje sprzed belki odległość 6,63m co daje mu już awans do wąskiego finału. Kolejne dwa skoki 6,67 i 6,73 też wykonane sprzed belki. Ten czwarty skok trafiony z belki mógł nawet dać Jackowi zwycięstwo. Na nieszczęście organizatorzy ustawili tak program minutowy, że skok w dal i skok wzwyż mężczyzn odbywał się w tym samym czasie i trener Tadeusz Makaruk po 3 kolejce skoku w dal musiał udać się na skocznię wzwyż, gdzie o medale już rozpoczął walkę Piotrek Jaroszkiewicz. Na szczęście z pomocą Jackowi pośpieszył jeden z kolegów tr. Makaruka.

W piątej kolejce skoków Jacek osiąga 6,88m i przewaga prowadzącego w konkursie skoku w dal Michała Zazuli z MKS Bolesłavii Bolesławiec zmalała już tylko do 9cm. Szósta kolejka, to kolejny wynik (6,83m) lepszy od tegorocznego rekordu życiowego, ale wystarczyło to tylko do trzeciego miejsca i brązowego medalu, który po złotym medalu w Halowych Mistrzostwach Polski powiększył tegoroczną kolekcję Jacka.  Drugie miejsce w konkursie z wynikiem 6,94m zajął Jakub Tuczyński z KS Stal LA Ostrów Wlkp.

materiał: AZS AWF Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Tadeusz Makaruk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama