Reklama

Leasing a ubezpieczenie – co musisz wiedzieć o OC i AC w leasingu?

Zakup auta w leasingu jest korzystny m.in. dla przedsiębiorców. Z tego powodu to popularny sposób finansowania aut. Wzięcie samochodu w leasingu wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami, ponieważ w tej sytuacji pojazd nie jest naszą własnością, a firmy. I to firma stawia warunki wykupu ubezpieczenia OC i AC. Jak wygląda ubezpieczenie samochodu w leasingu? Czy leasingobiorca sam może wybrać ofertę i towarzystwo ubezpieczeniowe?

Co to znaczy “auto w leasingu”? Z czym to się wiąże?
Leasing to jeden ze sposobów nabycia samochodu. Zamiast odkładać na auto albo brać je na kredyt, można wziąć je w leasingu na firmę. Wtedy jednak nie jesteśmy właścicielami pojazdu, a jedynie go użytkujemy. Auto otrzymujemy na określony w umowie czas. Osoba, która korzysta z samochodu zobowiązana jest do regularnej płatności rat osobie finansującej auto.

Po określonym w umowie czasie można przenieść własność samochodu na leasingobiorcę. Trzeba najpierw spłacić wszystkie raty oraz kwotę wykupu, która może wynosić np. 1 proc. wartości pojazdu. Leasing ma sporo zalet, ale nie jest też pozbawiony wad.

Jakie ubezpieczenia musi posiadać samochód w leasingu?
Jedną z nich jest fakt, że w tym przypadku musimy wykupić oba rodzaje ubezpieczeń: OC i AC. Z drugiej strony można tę sytuację potraktować jako zaletę, bo będziemy chronieni w przypadku większości zdarzeń drogowych. Właściciel samochodu, czyli leasingodawca, ma prawo dyktować warunki ubezpieczenia pojazdu.

Ze względu na to, że auta w leasingu to z reguły pojazdy nowe lub maksymalnie kilkuletnie i w dobrym stanie, AC zawsze będzie wymagane. Leasingodawca może też zażądać wykupienia NNW jako warunek oddania auta w leasing. Koszt składki pokrywa osoba, która kieruje autem. Niestety w tym przypadku ubezpieczenia komunikacyjne to po prostu większy koszt, bo samo OC nie wystarczy.

Żeby mieć pewność, że kupujesz najlepszą ofertę, oblicz OC samochodu w różnych wariantach: OC z AC oraz OC z AC, NNW i rozszerzeniami Assistance. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, dowiedz się, czy twój leasingodawca ma preferencje co do wyboru Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Gdzie kupić OC i AC dla auta w leasingu?
W niektórych wypadkach leasingodawca pozostawia nam wolą rękę. Często jednak nie będziemy mieć pełnej swobody wyboru ofert. Firma może wskazać konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym ma nawiązaną współpracę. Jeśli wzięcie wybranej oferty ubezpieczenia jest warunkiem podpisania umowy o leasing, należy sprawdzić, czy składka będzie się zmieniała w trakcie jej trwania.

Bywa tak, że składka jest stała przez cały okres trwania ubezpieczenia, ale może się też zmienić – np. z powodu wygaśnięcia warunków promocji na start. Dlatego zawsze trzeba dopytać o szczegóły OC i AC.

W najlepszej sytuacji jesteśmy, jeśli leasingodawca pozwoli nam samodzielnie znaleźć ofertę polisy (w dowolnej firmie). Oczywiście szukanie polisy idealnej może być czasochłonne, ale warto poświęcić ten czas, aby nie przepłacić. Można też skorzystać z różnych narzędzi, które pozwolą nam wybrać dopasowane ubezpieczenie – AC kalkulator sprawdzi się idealnie.

 

opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama