Reklama

Efektowna rekonstrukcja bitwy sprzed 100 lat (film) (galeria)

Kto chciał zobaczyć z bliska, jak przebiegała bitwa pod Terespolem wojsk polskich z nacierającymi bolszewikami, miał wyjątkową okazję w sobotę 12 września. W godzinach popołudniowych na terenie terespolskich łąk (za stadionem) przy ulicy Sportowej zorganizowano inscenizację tej bitwy.

W role żołnierzy, oprócz Towarzystwa Historycznego „Rok 1920”, wcielili się członkowie Projektu Historycznego „Konspiracja”, Klubu Miłośników Historii „Warszawa” oraz Projektu „Rosja w ogniu”. Na oczach licznie zgromadzonej publiczności rozgrywała się żywa lekcja historii. Było na co popatrzeć, bo rekonstruktorzy robili wszystko, by ich zachowanie wypadło autentycznie.

Program zaczął się o 14.30 w parku miejskim Terespola. Stamtąd zainteresowani widowiskiem mieszkańcy przeszli w towarzystwie orkiestry dętej OSP Łomazy na łąki przy ul. Sportowej. Tam przez godzinę starano się w miarę wiernie odtworzyć przebieg działań wojskowych pomiędzy odradzającą się Rzeczpospolitą Polską, a mającą zapędy na podbicie Europy i świata bolszewicką Rosją. Widowisko rekonstruktorów w mundurach sprzed 100 lat (ponadto bogate w wybuchy pirotechniczne) obejmowało okres walk na przestrzeni sierpnia 1920 r. Rozgrywały się one na linii Bugu w okolicach Terespola. Bardzo przydatny okazał się narrator Tomasz Żurawski. Skrupulatnie relacjonował przebieg inscenizacji. Najpierw Rosjanie wyparli polskie wojska na przedpole Warszawy, po czym sami musieli uciekać przed kontrofensywą po zwycięskiej dla Polaków Bitwie Warszawskiej. Po stoczonej bitwie można było porozmawiać z rekonstruktorami i obejrzeć obozowy namiot, karabin maszynowy i armatę.

Znaczącym elementem zaplanowanej rekonstrukcji był udział terespolskiej młodzieży, która wystąpiła w roli wolontariuszy-statystów. Odtwarzana przez nich ludność cywilna w strojach ludowych wzbogaciła widowisko o akcent aktywizujący społeczność lokalną. Pokaz na łąkach był sukcesem Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu, który otrzymał na organizację rekonstrukcji dofinansowanie (40 tys. zł.) ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Żołnierzom – rekonstruktorom gorąco dziękował burmistrz Jacek Daniluk.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
– Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.
– Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Dziękujemy publiczności za zachowanie reżimu związanego z koronawirusem, wolontariuszem za liczny udział i wsparcie, naszym partnerom oraz osobom, organizacjom i firmom obsługującym wydarzenie za pełne zaangażowanie i profesjonalizm. Liczymy, że rekonstrukcje historyczne zagoszczą w programie kulturalnym Terespola na stałe

Rekonstrukcja bitwy z 1920 roku (galeria) LINK

materiał: MOK Terespol
tekst: Istvan Grabowski / Łukasz Pogorzelski MOK Terespol
zdjęcia: Irina Szepielewicz
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama