Reklama

Festyn bezpieczeństwa w Sławacinku Starym (galeria)

Jedyny w swoim rodzaju festyn bezpieczeństwa zorganizowali 12 września br. druhowie z jednostki OSP w Sławacinku Starym. W słoneczną sobotę przez pięć godzin plac przed świetlicą tętnił gwarem. Frekwencja była rekordowa, bo na zaproszenie druhów do Sławacinka Starego przybyli przedstawiciele: Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Służby Celno- Skarbowej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Wszyscy zaś po to, by uzmysłowić mieszkańcom sołectwa, jak ważne jest fachowe ratowanie ludzkiego życia i mienia.

Bezpośrednim powodem przygotowania takiego spotkania była chęć pomocy naszemu byłemu druhowi Danielowi Sucharzewskiemu, przebywającemu obecnie w Narodowym Instytucie Onkologii. Z powodu leczenia nowotworu pacjent potrzebuje dużo krwi. Sprowadziliśmy, więc z Lublina mobilny punkt poboru krwi. Zgłosiło się kilkadziesiąt osób chętnych oddać ten cenny dla ratowania życia dar, ale po testach i szczegółowych badaniach krew pobrano od 10 osób – informuje Ada Sałamacha z jednostki OSP.

Licznie zgromadzoną przed świetlicą widownię zainteresowały pokazy specjalistycznie. Efektownie wypadła akcja ratownictwa technicznego w wykonaniu strażaków, pracowników pogotowia i policjantów. Wskutek symulowanego wypadku drogowego, pojazd uległ znacznemu zniszczeniu, a siedząca wewnątrz kobieta doznała licznych urazów. Zadaniem strażaków było jak najszybsze dostanie się do wnętrza auta (przydały się piły i hydrauliczne rozwieracze) i wydostanie poszkodowanej. Ratownicy medyczni umieścili ją fachowo na desce i przetransportowali z pomocą wózka do stojącego na poboczu ambulansu. Cała akcja trwała wyjątkowo krótko, co wyraźnie świadczy o sprawności służb ratowniczych, a tym samym o możliwości ocalenia życia ofiary groźnego wypadku. Pokaz był tym ciekawszy, że publiczność rzadko ma okazję oglądać pracę ekipy ratunkowej.

Wielu młodych ludzi skorzystało z okazji, by poznać z bliska broń wykorzystywaną w codziennej pracy przez funkcjonariuszy policji, oznakować rowery, a nawet hulajnogi. Zainteresowaniem cieszyły się też pokazy funkcjonariuszy Straży Granicznej z udziałem psa wykrywającego papierosy ukryte w nadkolach samochodu, praktyczne pokazy udzielania pierwszej pomocy przez ratowników medycznych oraz jazda w specjalnym symulatorze dachowania. Jak zapewniają druhowie ze Sławacinka Starego, podobne festyny propagujące bezpieczeństwo będą kontynuowane, bo mają wielką siłę propagowania zdrowego stylu życia.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Istvan Grabowski / Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Istvan Grabowski / Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama