Reklama

Wieści z Unii: Odbudowa sieci kolejowej w Łodzi

Fundusze unijne współfinansują wiele ważnych inwestycji kolejowych w Polsce. Na remont węzła kolejowego w Łodzi, trzeciego co do wielkości miasta w kraju i głównego ośrodka gospodarczego, przeznaczono w sumie 653 miliony euro z Funduszu Spójności: 411 milionów euro w ramach obecnej perspektywy finansowej (decyzją Komisji Europejskiej z 2018 roku) oraz 242 mln euro w okresie finansowym 2007-2013.

Łódź ma dwa główne dworce: Łódź Fabryczną i Łódź Kaliską, które obecnie nie są ze sobą bezpośrednio połączone. Jest to poważna przeszkoda dla rozwoju transportu w regionie i utrudnienie dla codziennego życia mieszkańców miasta. Fundusz Spójności finansuje budowę podziemnej linii między tymi dwiema stacjami, jak również linii w stronę stacji Łódź Żabieniec, na zachód od miasta. Tunel średnicowy będzie służył zarówno pociągom Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, jak i innym przewoźnikom regionalnym i ponadregionalnym. Projekt obejmuje również budowę dwóch stacji: Łódź Zielona i Łódź Ogrodowa. Przyznane finansowanie z Funduszu Spójności w kwocie 411 milionów euro pokrywa 85% wartości całej inwestycji. Projekt ma zostać ukończony do stycznia 2022 roku.

Z kolei w okresie 2007-2013 UE zainwestowała ponad 242 mln euro w odbudowę łódzkiego węzła kolejowego oraz remonty dworców kolejowych Fabryczna i Widzew, dzięki czemu Fabryczna stała się najnowocześniejszym dworcem kolejowym w kraju.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama