Reklama

Muzyczne popołudnie w Sławacinku Starym (film) (galeria)

Dobry efekt dała współpraca Gminnego Ośrodka Kultury z bialskim wokalistą i organizatorem letnich koncertów na Placu Wolności Januszem Maleńczukiem. W pierwszą niedzielę września dał on w towarzystwie dwóch muzyków ciepło przyjęty koncert w Sławacinku Starym. Licznie zgromadzona widownia dała wyraz uznania dla pomysłowości organizatorów. Wykonawcy przedstawili 16 piosenek z repertuaru Zenka Martyniuka, lidera grupy Akcent. Nie był to jednak koncert szlagierów w rytmie disco polo. Przy okazji ujawniono, że znaczna część repertuaru nie jest autorstwa Zenka, tylko innych kompozytorów.

– Przez półtora roku pracowaliśmy nad aranżacjami dobrze znanych fanom disco polo piosenek, aby zagrać je i zaśpiewać w zmienionych rytmach. Miał to być nasz podziw dla zdolności Zenka, a jednocześnie pokaz zupełnie innego spojrzenia na rozrywkę masową, jaką jawią się uwielbiane przez fanów występy Martyniuka.

Do współpracy zaprosiłem brata Andrzeja Maleńczuka i siedleckiego pianistę Krzysztofa Chromińskiego. Razem tworzymy Ambitus Trio – mówi Janusz Maleńczuk, nazywany (nie bez powodu) człowiekiem – orkiestrą.

Niedzielny występ rozpoczął się od doskonale znanego szlagieru „Życie to są chwile”, prezentowanego w czterech wersjach. Poszczególne zwrotki i refren miały wyraz tanga, beguine, swingu i piosenki aktorskiej.

Dalej było jeszcze lepiej. „Wyspa szczęśliwych snów” zabrzmiała w rytmie reggae, „Za zdrowie pań” jako piosenka country, „Psotny wiatr” w wersji pop- rockowej, a „Przez twe oczy zielone” jako nastrojowa ballada. Jedynie „Kołysanka dla ukochanej” zabrzmiała podobnie do oryginału, choć zmieniały ją partie instrumentalne fortepianu, gitary i perkusji.

Oprócz wspomnianych przebojów Zenka można było jeszcze usłyszeć: „Gwiazdę”, „Tylko ciebie wyśniłem”, Przekorny los”, „Prawdziwa miłość to ty”, „Pragnienie miłości”, „Ostatni most”, „Nie dla mnie chłopiec z gitarą”, a nawet „Pszczółkę Maję” , zaprezentowaną w przekornej wersji kabaretowej. Publiczność bawiła się doskonale. Każda z piosenek w proponowanej aranżacji brzmiała oryginalnie, za co wykonawcom należą się słowa uznania i podziwu. Takiego występu dawno w Sławacinku Starym nie było. Na bis zespół zaśpiewał w towarzystwie dyrektor GOK Agnieszki Borodijuk.

Ambitus Trio udziela się koncertowo dosyć często od Częstochowy po Przasnysz z różnym repertuarem (m.in. . piosenki grupy Queen, Czesława Niemena i Seweryna Krajewskiego). Wszędzie spotyka się z ciepłym przyjęciem się słuchaczy, czemu trudno się dziwić.

tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: autor
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Istvan Grabowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama