Reklama

Województwo: Sierpniowe graniczne ciekawostki przemytnicze

- W sierpniu 2020 r. funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali towary, które nie mogły trafić do legalnego obrotu. - Poza papierosami były to m.in. kastety, bursztyn, skóry z bobra. - Kontrole prowadzono zarówno na przejściach granicznych, jak i wewnątrz kraju.

Papierosy
W sierpniu 2020 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt ponad 342 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 5 mln zł.

Przykładowo w ostatnich dniach sierpnia funkcjonariusze Oddziału Celnego w Małaszewiczach zatrzymali blisko 25 tys. paczek nielegalnych papierosów.

Papierosy ukryte były w jednym z kontenerów przewożonych przez pociąg towarowy wjeżdżający do Polski.

Z kolei w Terespolu funkcjonariusze tamtejszego Oddziału Celnego, we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej, ujawnili ponad 2,2 tys. paczek nielegalnych papierosów. Tym razem ukryte były w podwoziach dwóch wagonów towarowych.

Biała broń
Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej ujawnili w ubiegłym miesiącu 2 kastety.

Broń białą ukrył w swoim bagażu obywatel naszego kraju udający się w podróż do Londynu. Funkcjonariusze Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin ujawnili kastet za pomocą urządzenia RTG.

Natomiast w Oddziale Celnym w Hrebennem funkcjonariusze znaleźli kastet w bagażu jednego z pasażerów autokaru – 31-letniego obywatela Ukrainy.

Ujawniona broń została zatrzymana i przekazana do właściwych Placówek Straży Granicznej.

Farmaceutyki i sterydy
Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem w bagażu 33-letniego kierowcy ciężarówki ujawnili 99 opakowań maści. Mężczyzna zeznał, że preparat wiózł na zamówienie swojego szefa, który używa maści do masażu leczniczego. Z uwagi na hurtowe ilości towar został zatrzymany.

Z kolei w Oddziale Celnym Pocztowym funkcjonariusze kontrolując przesyłki natrafili na specyfiki zawierające w swym składzie substancje niedozwolone lub niewiadomego pochodzenia. Przykładowo w dwóch przesyłkach, w których jak sugerowały opakowania miała znajdować się karma dla psów, funkcjonariusze ujawnili sterydy i substancję stosowaną w chemioterapii. Łącznie ponad 2 kg.

W innej paczce znaleźli pół kg substancji, w składzie której był testosteron. W kolejnej kontrolowanej przesyłce znajdowało się natomiast ok. 1,5 kg proszku, który okazał się lekiem przeciwzapalnym.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin podczas kontroli obywatela naszego kraju lecącego do Norwegii ujawnili w jego bagażu podręcznym substancję niewiadomego pochodzenia. Jak się okazało substancja znajdująca się w dwóch szklanych fiolkach zawierała w swoim składzie testosteron. Podróżny chcący przewieźć niedozwolone substancje nie mógł opuścić kraju.

Podrobione dokumenty i odzież
Obywatel Ukrainy przekraczający przejście graniczne w Hrebennem próbował wwieźć do Polski pięć psów różnych ras. Podczas kontroli mężczyzna przedstawił m.in. wymagane przy przewozie zwierząt przez granicę świadectwa miareczkowania (poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie). Funkcjonariusze nabrali podejrzeń co do autentyczności dokumentów. Jak się okazało podejrzenia były słuszne. Wskazane w świadectwach laboratorium nie potwierdziło ich wystawienia. W związku z podejrzeniem sfałszowania dokumentów została powiadomiona jednostka policji, a powiatowy lekarz weterynarii nakazał zwrócenie psów na Ukrainę. Kilka dni później funkcjonariusze z Hrebennego zakwestionowali natomiast autentyczność 5 paszportów psów.
I również w tym przypadku, w związku z podejrzeniem sfałszowania dokumentów, zawiadomiono policję.
Z kolei funkcjonariusze Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku prowadząc działania kontrolne na terenie województwa lubelskiego w wyniku zaledwie trzech kontroli zabezpieczyli bisko 1200 sztuk podrobionej odzieży i 29 sztuk zabawek. Kontrole prowadzono w Chełmie, Lublinie i Dęblinie.

Inne ciekawe ujawnienia
W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku ujawnili 12 skór z bobra oraz blisko 3 kg bursztynu.

Skóry z bobra przewoził w swoim bagażu obywatel Litwy. Mężczyzna nie posiadał wymaganych zezwoleń. Bóbr europejski objęty jest w Polsce ochroną częściową na mocy rozporządzenia ministra środowiska z 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Z kolei bursztyn funkcjonariusze ujawnili w przerobionej podłodze bagażnika pojazdu, którym podróżował obywatel naszego kraju.

Natomiast funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem ukarali mandatem podróżnego, który nie zgłosił przewozu przez granicę środków pieniężnych. Mężczyzna posiadał przy sobie 270,5 tys. koron czeskich oraz ponad 17,5 tys. funtów brytyjskich.

Osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro.

 

Walka z hazardem
Funkcjonariusze lubelskiej KAS w wyniku prowadzonych m.in. na terenie Lublina, Puław, Dęblina, Chełma i Zamościa kontroli, zatrzymali 24 automaty do nielegalnych gier hazardowych. Zabezpieczyli też gotówkę przeznaczoną do wypłaty ewentualnych wygranych (ponad 3 tys. zł), rejestratory obrazów oraz dokumentację związaną z prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama