Ogłoszenie

Reklama

Brześć: Weekend w atmosferze pokojowych demonstracji „O nową Białoruś”

Na Białorusi kolejny weekend upłynął pod znakiem masowych pokojowych protestów i demonstracji. W sobotę w Brześciu na centralnym Placu Lenina zebrało się ponad 300 osób. Mieszkańcy przyodziani w biało-czerowono-białe barwy skandowali „Niech żyje Białoruś!”,  „Możemy wygrać!”. Demonstranci przemaszerowali tego dnia również pod miejsce gdzie podczas protestów postrzelono w głowę mieszkańca miasta, który w wyniku odniesionych ran zmarł 19 sierpnia.

Na miejscu tragedii Gennady 'ego Szutowa, ksiądz Igor Kondratiew zmówił w intencji zmarłego modlitwę ” Ojcze nasz ”.  Przypomnijmy, że 44-letni mieszkaniec Brześcia został postrzelony 11 sierpnia na jednym z osiedli w czasie, kiedy w mieście trwały spontaniczne demonstracje.

https://www.facebook.com/binklby/videos/2794025877501076

Modlitwa mieszkańców w miejscu, gdzie został postrzelony w głowę Gennady Szutow. Film: binkl.by

Postrzelonego przewieziono wpierw do brzeskiego szpitala a stamtąd przetransportowywano do szpitala wojskowego w Mińsku. Zdaniem komisji śledczej badającej sprawę „został nieumyślnie zraniony bronią w głowę podczas atakowania osób wykonujących zadania na rzecz ochrony porządku publicznego”. Krewni zmarłego nie potwierdzają jednak tej wersji. Twierdzą, że Giennadij nie brał udział w żadnej demonstracji, po prostu szedł chodnikiem. Osierocił pięcioro dzieci. Dziś (24 sierpnia) w Żabince odbył się jego pogrzeb.

Protesty w Brześciu w sobotę 22 sierpnia. Fot. TUT.BY, Radio Swoboda

 

W minioną niedzielę w pokojowej demonstracji i w „Marszu dla nowej Białorusi” wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców miasta. Jak podaje portal „Wirtualny Brześć” uczestnicy przeszli głównymi ulicami miasta aż 17 km. Mimo niesprzyjającej pogody szli w biało-czerwono-białych barwach ze 100-metrową flagą nad głowami i skandowali oraz demonstrowali na tablicach hasła: „Wprowadzić przemiany!”, „Niech żyje Białoruś!”, „Idziemy wolni”, „To jest nasze miasto!” „Brześć, wyjdź do nas!”. Jak podaje portal binkl.by nikogo z demonstrantów w czasie trwania marszu nie zatrzymano.

Protesty w Brześciu w niedzielę 23 sierpnia. Fot. binkl.by

 

źródła: Brześć Online / Wieczorny Brześć / binkl.by / Radio Swoboda

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama