Reklama

Brześć: Weekend w atmosferze pokojowych demonstracji „O nową Białoruś”

Na Białorusi kolejny weekend upłynął pod znakiem masowych pokojowych protestów i demonstracji. W sobotę w Brześciu na centralnym Placu Lenina zebrało się ponad 300 osób. Mieszkańcy przyodziani w biało-czerowono-białe barwy skandowali „Niech żyje Białoruś!”,  „Możemy wygrać!”. Demonstranci przemaszerowali tego dnia również pod miejsce gdzie podczas protestów postrzelono w głowę mieszkańca miasta, który w wyniku odniesionych ran zmarł 19 sierpnia.

Na miejscu tragedii Gennady ‚ego Szutowa, ksiądz Igor Kondratiew zmówił w intencji zmarłego modlitwę ” Ojcze nasz ”.  Przypomnijmy, że 44-letni mieszkaniec Brześcia został postrzelony 11 sierpnia na jednym z osiedli w czasie, kiedy w mieście trwały spontaniczne demonstracje.

На месте гибели Геннадия Шутова священник прочитал молитву на беларуском языке

На месте гибели Геннадия Шутова священник Игорь Кондратьев прочитал молитву "Отче Наш" на беларуском языке.22 августа, 21:50

Opublikowany przez Бинокль". Городской журнал о Бресте Sobota, 22 sierpnia 2020

Modlitwa mieszkańców w miejscu, gdzie został postrzelony w głowę Gennady Szutow. Film: binkl.by

Postrzelonego przewieziono wpierw do brzeskiego szpitala a stamtąd przetransportowywano do szpitala wojskowego w Mińsku. Zdaniem komisji śledczej badającej sprawę „został nieumyślnie zraniony bronią w głowę podczas atakowania osób wykonujących zadania na rzecz ochrony porządku publicznego”. Krewni zmarłego nie potwierdzają jednak tej wersji. Twierdzą, że Giennadij nie brał udział w żadnej demonstracji, po prostu szedł chodnikiem. Osierocił pięcioro dzieci. Dziś (24 sierpnia) w Żabince odbył się jego pogrzeb.

Protesty w Brześciu w sobotę 22 sierpnia. Fot. TUT.BY, Radio Swoboda

 

W minioną niedzielę w pokojowej demonstracji i w „Marszu dla nowej Białorusi” wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców miasta. Jak podaje portal „Wirtualny Brześć” uczestnicy przeszli głównymi ulicami miasta aż 17 km. Mimo niesprzyjającej pogody szli w biało-czerwono-białych barwach ze 100-metrową flagą nad głowami i skandowali oraz demonstrowali na tablicach hasła: „Wprowadzić przemiany!”, „Niech żyje Białoruś!”, „Idziemy wolni”, „To jest nasze miasto!” „Brześć, wyjdź do nas!”. Jak podaje portal binkl.by nikogo z demonstrantów w czasie trwania marszu nie zatrzymano.

Protesty w Brześciu w niedzielę 23 sierpnia. Fot. binkl.by

 

źródła: Brześć Online / Wieczorny Brześć / binkl.by / Radio Swoboda

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama