Reklama

Nowe samochody strażackie w Sławacinku i Sworach!

Jednostki OSP były i są oczkiem w głowie władz samorządowych gminy, gdyż to właśnie strażacy są najbardziej aktywną formacją. Widać ich nie tylko podczas akcji gaśniczych i ratownictwa drogowego. Uczestniczą w uroczystościach patriotycznych i religijnych, służą pomocą w podczas akcji charytatywnych, organizują imprezy kulturalne i sportowe.

W naszej gminie działa aktywnie 12 jednostek. Wszystkie są zmotoryzowane, choć niektóre, zwłaszcza te zrzeszone w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego posiadają sprzęt techniczny daleko lepszy od pozostałych jednostek. Staraniem wójta gminy, zarazem prezesa ZG ZOSP Wiesława Panasiuka dwie jednostki otrzymają w tym roku dwa nowoczesne samochody bojowe.

Pierwsza z nich to OSP ze Swór, która w przyszłym roku kalendarzowym świętować będzie jubileusz 100 – lecia istnienia. Natomiast druga to OSP ze Sławacinka Starego, bezsprzecznie najaktywniejsza jednostka w gminie Biała Podlaska, wyjeżdżająca średnio 40 razy w roku do uczestnictwa w akcjach ratowniczych.

Obie mają stare samochody gaśnicze (Swory Star 244 z 1986 r, zaś Sławacinek Stary Jelcz z 2000 r.), które często ulegają awariom. Dlatego zakup jest wysoce potrzebny. Jednostka ze Swór, której prezesem jest Dariusz Gromadzki, a naczelnikiem Tomasz Czemierowski skupia ponad 90 osób (razem z dwoma drużynami młodzieżowymi). Jednostka ze Sławacinka Starego, istniejąca od 53 lat skupia 70 członków (razem z MDP). Jej prezesem jest Piotr Oskwarek, a naczelnikiem Mateusz Maleńczuk.

Zakup nowoczesnych samochodów bojowych nie byłby możliwy bez wsparcia z zewnątrz – informuje wójt Wiesław Panasiuk. – Obie jednostki otrzymały promesy po 560 tys. zł każda. Składają się nań fundusze z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dokłada się do tego także samorząd gminy. Obie drużyny otrzymają dofinansowanie. Po przetargu, który wygrał dealer firmy Renault strażacy ze Sławacinka Starego otrzymają dofinansowanie z budżetu gminy w kwocie 255 tys. zł, a strażacy ze Swór w kwocie 233 tys. zł. Liczę, że do połowy grudnia druhowie z obu jednostek dysponować będą nowoczesnymi pojazdami, zakupionymi dzięki promesie w cenie używanych – dodaje wójt W. Panansiuk.


materiał: Radio Biper
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: archiwum OSP W Sławacinku Starym
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 2 komentarze do tego artykułu.

  1. Z historycznych dokumentów wynika, że OSP w Sworach powstała 15 listopada 1924 roku. O jakiej setnej rocznicy mówicie?

  2. Dobrze mówią, że w 2021 będzie setna rocznica istnienia OSP Swory, bo OSP Swory powstało w 1921r

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama