Reklama

Wieści z Unii: Pomoc dla Ukrainy zatwierdzona

W imieniu Unii Europejskiej Komisja zatwierdziła wypłatę 500 mln euro pożyczki dla Ukrainy w ramach czwartego programu pomocy makrofinansowej. Po tej transzy suma pożyczek udzielonych temu krajowi od 2014 r. wyniesie 3,8 mld euro. Jest to największa kwota pomocy makrofinansowej wypłacona przez UE jednemu państwu partnerskiemu.

Wypłata drugiej i ostatniej transzy operacji pomocy makrofinansowej stała się możliwa po wdrożeniu przez Ukrainę dwunastu działań politycznych uzgodnionych z UE. Obejmowały one ważne środki w dziedzinie walki z korupcją i praniem pieniędzy, zarządzania finansami publicznymi, sektora bankowego, energii, opieki zdrowotnej i polityki społecznej.

Ukraina finalizuje także nową umowę stand-by z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i wdrożyła związane z tym wcześniejsze działania. Fundusze pomocy makrofinansowej są udostępniane w formie niskooprocentowanych pożyczek długoterminowych.

Pierwsza rata w wysokości 500 mln euro w ramach bieżącego programu została wydana w grudniu 2018 r., po tym, jak władze ukraińskie spełniły związane z tym warunki polityczne. UE udostępnia również dalsze pożyczki w ramach pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro na rzecz Ukrainy w ramach decyzji o udzieleniu pomocy makrofinansowej dziesięciu krajom partnerskim, aby pomóc im ograniczyć skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama