Reklama

XII Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną (galeria)

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka i władze Powiatu Bialskiego oraz Gminy Łomazy po raz dwunasty zaprosili na "Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną". Trzy dniowe wydarzenie miało miejsce w dniach 3-5 lipca 2020 roku w świetlicy w Studziance i na terenach wokół niej. Mieszkańcy regionu po raz kolejny mieli okazję spotkać się z potomkami Tatarów.

Miejscowość Studzianka to dawna osada tatarska i była parafia muzułmańska. Do 1915 roku funkcjonował tutaj meczet. Tatarzy pozostawili tu po sobie wiele śladów m. in: unikatowy cmentarz muzułmański (mizar), dokumenty i nazwy miejscowe. Do dnia dzisiejszego mieszkają tu potomkowie tego walecznego ludu. Pamięć o naszych przodkach nie zanika, czego dowodem są liczne inicjatywy mieszkańców miejscowości, chociażby coroczna akcja opieki i pielęgnacji mizaru.

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka we współpracy z Gminą i Powiatem po raz dwunasty zorganizowały „Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną”.

Tradycyjnie odbyły się warsztaty łucznictwa tradycyjnego, kuchni tatarskiej i zmagania sportowe rodzin (Tatarski Turniej Rodzinny). Jedną z atrakcji był bieg śladami ziem należących niegdyś do społeczności tatarskiej, czyli tzw. Tatarska Piątka, która z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników. Organizatorzy zaplanowali również konkurencje biegowe dla dzieci oraz marsz Nordic Walking. Jak zawsze można było też z przewodnikiem – Łukaszem Wędą – zwiedzić zabytkowy cmentarz tatarski. W tym roku otwarta została wystawa poświęcona tatarskiemu rodowi Okmińskich. Przeprowadzone były warsztaty genealogiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz odczytywanie nagrobków na tatarskiej nekropolii. Nie zabrakło chętnych do udziału w grze terenowej na orientację „Poszukiwanie Tatarskiego Skarbu II”. Oczywiście to tylko niektóre z dostępnych i zaoferowanych podczas dni Spotkań atrakcji, utrzymanych w duchu historii, tradycji i zabawy.

Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną stało się już wyjątkowym wydarzeniem w naszym regionie. Poprzednie jedenaście edycji tego spotkania zakończyło się sukcesem to najbliższe pomimo trudnej i dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa COVID-19 co spowodowało brak kilkudziesięciu zapisanych zawodników m.in. w Tatarskiej Piątce, powtórzyła sukces poprzednich tatarskich wydarzeń w Studziance.

Łomazy: Spotkał tatar Tatarzyna… a Tatarzyn pośród pól i lasów Studzianki śmiga! (galeria) <<<link>>>
Studzianka: X Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną (film) <<<link>>>

materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Łukasz Węda prezes Stowarzyszenia / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama