Reklama

Drelów: Więcej wody na czas suszy – efekt Partnerstwa Wodnego (galeria)

W Urzędzie Gminy Drelów miało miejsce podpisanie porozumienia w sprawie przeznaczania środków gminnych na meliorację. Wodom Polskim zależy na takiej współpracy z samorządami. To początek większej akcji zwanej Partnerstwem Wodnym. Gmina Drelów przeciera szlaki - żeby nie powiedzieć - udrażnia kanał - pilotażowego programu. O czym mówiono podczas spotkania na jazie Augustówka Kanału Wieprz-Krzna i jakie informacje przekazano społeczności lokalnej? o tym już niebawem w naszym filmie!

Przemysław Daca prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w asyście posła Dariusza Stefaniuka, wicestarosty bialskiego Janusza Skólimowskiego i wójta Gminy Drelów Piotra Kazimierskiego spotkali się dziś na jazie Augustówka, Kanału Wieprz – Krzna z dziennikarzami aby poinformować o przeglądzie urządzeń hydrotechnicznych w ramach realizacji kształtowania zasobów wodnych i retencji korytowej na terenach rolniczych.

Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych realizowany jest w ramach działań programu #STOP SUSZY!, który ma na celu poprawić zdolności retencyjne cieków i obiektów melioracyjnych, przy użyciu jazów, przepusto-zastawek i innych urządzeń. Dzięki temu w okresach niżówek i niedoborów opadów w określonych miejscach na rzekach i kanałach będzie prowadzone czasowe podpiętrzanie wód zapewniające ich przekierowanie do systemów rowów melioracyjnych połączonych z tymi ciekami. Zastosowanie tych rozwiązań będzie wpływało korzystnie na bilans wodny na danym terenie.

Wody Polskie przeznaczają dodatkowe 154,7 mln zł na realizację 645 zadań inwestycyjnych na terenie całej Polski.

Mała retencja i nawodnienia wodne na terenie Powiatu Bialskiego, na przykładzie Gminy Drelów, to temat kolejnego już spotkania przedstawicieli spółek wodnych, samorządów, rolników jakie miało miejsce dziś, 21 maja na jazie Aleksandrówka Kanału Wieprz-Krzna. Takie spotkania i powstały w ich wyniku program #STOP SUSZY! dotyczy terenu całej Polski. Współpraca z Wodami Polskimi jest kluczowa aby osiągnąć zamierzone efekty a co najważniejsze jak najbardziej zniwelować skutki zmian klimatu i dotykającej coraz boleśniej i coraz większe obszary kraju – suszy.

Jaz Augustówka to doskonały przykład, współpracy w tym przypadku z Gminą Drelów, jak można małym kosztem i małym nakładem prac przywrócić nawodnienie, czyli retencję korytową poprzez spiętrzenie wody w Kanale Wieprz-Krzna. Kanał wykorzystywany jest na cele retencyjne i melioracyjne. Woda która znalazła się w kanałach doprowadzających pozwoliła już dziś nawodnić około pół tysiąca hektarów użytków rolnych. Tej wody tutaj, uzyskiwanej za sprawą pracy kanału nie wiedzieli tutaj rolnicy od szesnastu lat. To sukces. To też pokazanie naszego sposobu działania w kierunku melioracji. W całej Polsce takich i podobnych urządzeń będziemy remontowali ponad 650 sztuk za kwotę ponad 160 milionów złotych. Na terenie województwa jest to 45 obiektów. Zmierzamy do tego aby jak najszybciej zatrzymywać wodę której poziom w maju bardzo spadł. Nie pozwolić jej bezproduktywnie odpływać z naszych pól. – mówił Przemysław Daca prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Kilka dni temu w Starostwie Bialskim odbyło się spotkanie. Uczestniczył w nim przedstawiciel Wód Polskich, przedsiębiorca z Białej Podlaskiej i Starosta Bialski. Wynikiem jest decyzja o włączeniu się bialskiego biznesu w akcję #STOP SUSZY! Przedsiębiorca wystąpił z propozycją budowy jazów spiętrzających na rzekach Rudka i Danówka. Takie inicjatywy i takie informacje które przekazujemy dziś tutaj w Gminie Drelów dają nam poczucie bezpieczeństwa. – mówił Janusz Skólimowski, wicestarosta bialski.

Mój telefon wykonany kilka tygodni temu, z prośbą o uruchomienie potencjału Kanału Wieprz-Krzna okazało się nie trafił w próżnię. Temat poczuł Henryk Dmitruczuk, kierownik w Wodach Polskich. Było mi dane, wspólnie z rolnikami uruchomienie tego świetnego pomysłu, który kapitalnie wpisuje się w obecnej sytuacji. Mamy potencjał, mamy kanały, mamy cieki wodne. Utrzymywaliśmy je w ostatnich latach wspólnie Gmina i Rolnicy w takim stanie, który pozwala je dziś, na okoliczność suszy, napełnić wodą. Chcemy zatrzymać jak najwięcej wody w naszym systemie melioracyjnym i pozwolić na to, żeby gospodarstwa na naszym terenie, w większości wielopokoleniowe, mogły się nadal rozwijać. Mówię głównie o gospodarstwach sadowniczych, fermach mlecznych czy plantacjach truskawek i owoców miękkich. Dzięki tej wodzie w Kanale Wieprz-Krzna wróciło do Gminy Drelów życie. – mówił wójt Piotr Kazimierski.

materiał: Radio Biper Drelów
tekst: Jarosław Kowalczyk kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama