Reklama

Akademicka, Kościuszki i Sidorska – cztery nowe zatoki autobusowe (film) (galeria)

Drogi i Mosty Bogdan Szewczak, firma z Białej Podlaskiej przystąpi do realizacji kolejnej inwestycji na terenie miasta. Będzie to budowa czterech zatok autobusowych na ulicach: Kościuszki, Akademickiej i Sidorskiej w ramach projektu pn. „Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska".

Zamówienie realizowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 5.4 „Transport niskoemisyjny” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 –2020 na realizację projektu „Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska”.

Cztery zatoki autobusowe które powstaną mieć będą szerokości 3,0 m, nawierzchnia z kostki granitowej. W obrębie zatok przebudowane zostaną chodniki, nawierzchnia z kostki betonowej. Istniejące w zakresie opracowań zjazdy na posesje zostaną przebudowane, nawierzchnia z kostki betonowej. Prace dotyczyć też będą przebudowy kolizji energetycznych.

Realizacja całego przedmiotu zamówienia ma zakończyć się w terminie do dnia 31 sierpnia 2020r. Koszt realizacja zadania wynosi ok. 480 tysięcy złotych.

Akademicka
Dwie zatoki powstaną przy drodze zbiorczej. Pierwsza zatoka autobusowa zaprojektowana została po północnej stronie ulicy na odcinku obecnie istniejącego przystanku komunikacji miejskiej pomiędzy ulicą Kopernika a ulicą Głęboką. Druga zatoka na wysokości istniejącego przystanku komunikacji miejskiej na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Głęboką a zjazdem na teren AWF. W obrębie zatok zaprojektowano przebudowę lub dostosowanie wysokościowe chodników i zjazdów na posesje. W obrębie skrzyżowania z ulicą Głęboką zaprojektowano nowe przejście dla pieszych.

Kościuszki
Jedna zatoka przy drodze lokalnej. Wyznaczone zostanie nowe przejście dla pieszych. W celu polepszenia widoczności przejścia dla pieszych zaprojektowanie umieszczenie specjalnego znaku na tle folii odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej. Nastąpi zmiana obecnej lokalizacji wiaty przystankowej, zostanie ona przesunięta o kilka metrów w kierunku ulicy Lotniczej. Na krawędzi projektowanego peronu oraz przed nowym, projektowanym przejściem dla pieszych przewidziano wykonanie nawierzchni z betonowych płyt integracyjnych z wypustkami w kolorze żółtym.

Sidorska
Jedna zatoka przy drodze zbiorczej. Powstanie zatoki autobusowej powiązane jest z przebudową chodnika i budową peronu po południowej stronie ulicy oraz przejścia dla pieszych. Roboty związane z przebudową przejścia dla pieszych, mają znacząco poprawić bezpieczeństwo. Prace te obejmą: przesunięcie przejścia dla pieszych o ok. 2,5 metra w kierunku zachodnim, centralnie pod istniejący słup lampy ulicznej, tak aby doświetlić przejście na całej szerokości, wymianę podświetlanego kasetonu znaku drogowego z pulsatorem i oprawą LED. Na chodniku zaprojektowano ułożenie betonowych płyt integracyjnych z wypustkami w kolorze żółtym. Na chodniku przy przejściu dla pieszych przewidziano ustawienie ogrodzenia łańcuchowego na długości ok. 10 i pół metra. Istniejąca wiata przystankowa przesunięta zostanie natomiast kilka metrów w kierunku wschodnim, w kierunku skrzyżowania z ulicą Sikorskiego.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
grafika i mapy: opracowanie projektowe
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama