Reklama

Przedsiębiorcy o odmrażaniu gospodarki – badanie opinii BCC

W czwartek rząd ma oficjalnie ogłosić informacje dotyczące tzw. odmrażania gospodarki oraz przedstawić propozycje zmian w ograniczeniach do połowy maja. Ponad 84% przedsiębiorców uważa, że należy rozpocząć już odmrażanie gospodarki, której poszczególne obszary zostały zamknięte decyzjami rządu w związku ze stanem epidemii w Polsce – wynika z internetowego badania opinii BCC, przeprowadzonego 14 i 15 kwietnia na grupie 600 przedsiębiorstw.

Wirus recesji rozchodzi się w gospodarce szybciej niż koronawirus w społeczeństwie. Koszt obecnego spowolnienia gospodarki to strata rzędu 7-8 mld zł dziennie – mówi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Biorąc pod uwagę uzasadniony strach zarządów firm i pracowników przed zarażeniem koronawirusem, skłonność do podejmowania działań ponad dotychczasowe, może być ograniczona. Dlatego,pomimo stopniowego odmrażania poszczególnych części gospodarki, ciągle aktualne jest skuteczne wprowadzanie rozwiązań wspomagających utrzymanie płynności firm, zachowanie miejsc pracy i wynagrodzeń pracowników. Odmrażanie gospodarki nie powinno być także politycznym argumentem na rzecz przeprowadzenia majowych wyborów prezydenckich – przestrzega prezes BCC.

Kluczowe obostrzenia, które zdaniem biznesu należałoby jak najszybciej znieść dotyczą przede wszystkim sektora usług i handlu. Przedsiębiorcy wskazują na: zamknięcie wszystkich zakładów fryzjerskich,kosmetycznych, salonów tatuażu etc. (twierdzi tak 65,8%), ograniczenie działalności galerii i centrów handlowych (54%), ograniczenie liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie (51,3%), ograniczenie działalności hoteli i innych miejsc noclegowych (46,1%), zamknięcie w weekendy wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych (44,7%), ograniczenie działalności restauracji, kawiarni i barów (42,1%), ograniczenie godzin w placówkach handlowych (10-12) dostępnych tylko dla osób 65+ (40,8%).

PEŁNE WYNIKI BADANIA OPINII ORAZ ODPOWIEDZI OPISOWE PRZEDSIĘBIORCÓW

Czy uważacie Państwo, że należałoby przejść już do „odmrażania” gospodarki, której poszczególne obszary zostały zamknięte decyzjami rządu w związku ze stanem epidemii w Polsce?
84,3% – tak
15,7% – nie

Które z obecnie obowiązujących ograniczeń należałoby jak najszybciej znieść [można wskazać maks. 5 odpowiedzi]:
65,8% – Zamknięcie wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu etc.
54% – Ograniczenie działalności galerii i centrów handlowych
51,3% – Ograniczenie liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie
46,1% – Ograniczenie działalności hoteli i innych miejsc noclegowych
44,7% – Zamknięcie w weekendy wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych
42,1% – Ograniczenie działalności restauracji, kawiarni i barów
40,8% – Ograniczenie dotyczące godzin w placówkach handlowych (10-12) dostępnych tylko dla osób 65+
32,9% – Ograniczenie zajęć w szkołach i na uczelniach, działalności żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli
30,3% – Ograniczenie organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób
22,4% – Ograniczenie przejazdów samochodami większymi niż 9-osobowe i zbiorowym transportem prywatnym
17,1% – Ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców
13,2% – Ograniczenie działalności instytucji kultury
11,8% – Ograniczenie pasażerskich lotów międzynarodowych
9,2% – Ograniczenie pasażerskich lotów krajowych
9,2% – Kwarantanna osób, m.in. które wracają z zagranicy
7,9% – Ograniczenie podróży pociągami relacji międzynarodowych

Jakie Państwa zdaniem ograniczenia należy znieść i działania podjąć, aby skutecznie pomóc w „odmrożeniu” Państwa branży?
– Zmienić strategię walki z wirusem z całkowitej izolacji w kierunku otwarcia zamkniętych aktywności przy zwiększonej liczbie testów. Trzeba zarządzać epidemią, a nie wyłącznie hamować jej rozwój.
– Powszechne testy na Covid19. Polska według www.worldometers.info ma ok. 3,9 tys. testów na milion mieszkańców wobec Niemiec, Włoch powyżej 15-17 tys. / 1 mln. Nawet jak będziemy siedzieć w domach jeszcze 2 m-ce, to i tak nie wiemy jaka jest skala prawdziwych zakażeń, i bardzo realny wydaje się scenariusz, że dopiero po otwarciu, grozi nam druga fala.
– Należy jak w biznesie wycenić ryzyka i koszty obu rozwiązań.
– Wykonywać bardzo dużo testów, osoby, które miały styczność z chorymi monitorować za pomocą aplikacji, izolować osoby starsze, aby je ochronić, natomiast osobom młodszym pozwolić na pracę, ale z dużymi wymogami sanitarnymi (maseczki, częste testy itd.). Ważniejsze jest odmrażanie gospodarki niż izolacja czy prywatność w tym wyjątkowym czasie.
– Przede wszystkim podtrzymanie za wszelką cenę zatrudnienia i stopniowe, małymi krokami otwieranie działalności usługowych, najpierw tych na mniejszą skalę: mały bar, osiedlowy fryzjer, zajęcia sportowe dla indywidualnych osób itd.
– Wskazać kluczowe branże, które wymagają nie tylko wsparcia finansowego, ale również znoszenia wszelkich barier w prowadzonych przez nie działalnościach.
– Uruchomienie produkcji tam, gdzie pracują pojedyncze osoby lub roboty.
– Na początku należy znieść wszystkie ograniczenia gospodarcze, zwłaszcza przemysłowe.

4 Przemysł to płuca każdego kraju.

– Umożliwić usługi szkoleniowe /egzaminy na operatorów maszyn budowlanych, egzaminy w WORD/ nauka jazdy itp.
– Zarządzić pozwolenie na składanie wszelkich pism do sądu drogą mailową (obecnie w każdym sądzie obowiązują nieco inne zasady, np. w Warszawie można w ten sposób składać tylko najważniejsze pisma – środki odwołania i wnioski o uzasadnienie), aby uniknąć przychodzenia ludzi do budynku. Rozprawy można by zacząć „odmrażać” – przy zachowaniu kontroli temperatury, obowiązek maseczek i zachowania odpowiedniej odległość od siebie. Ewentualnie mogłyby się odbywać rozprawy, na których nie ma potrzeby wzywania świadków (tylko strony postępowania).
– Przywrócić pracę urzędów.
– Albo obostrzenia były w ogóle pomyłką, albo nie stać nas na taką ochronę zdrowia społeczeństwa – jeśli tak, to należy zrewidować strategię ochrony zdrowia i odseparować osoby najbardziej narażone (chorych, starszych, etc.) oraz zapewnić im opiekę i zabezpieczenie finansowe (obowiązek wypłaty wynagrodzenia bez świadczenia pracy na koszt budżetu jak przy wypadku przy pracy).
– Przydałyby się bardziej biznesowe kryteria – sprzedażowo nie spełniamy kryterium pomocy, marżowo – z firmy o dużym zysku na poziomie EBITDA w kwietniu możemy mieć stratę na poziomie EBITDA.
– Uelastycznić czas pracy, sprawnie dystrybuować, za niewielką opłatą, skuteczne środki ochrony osobistej – jeszcze za wcześnie na zupełne „odmrażanie” z uwagi na nadchodzącą falę zakażeń,
błędną politykę podjęły USA i GB, a teraz widzimy tego skutki.
– Umożliwić prowadzenie szkoleń w małych grupach, np. do 10 osób.
– Odblokowanie kontaktów międzynarodowych umożliwi odbiory techniczne (audyty) urządzeń przez klientów – to element krytyczny dla wielu kontraktów.
– Kontynuować rozpoczęte wcześniej i ogłaszać nowe przetargi na dostawy sprzętu potrzebnego do normalnego funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Są to procedury długookresowe i nawet przy pracy zdalnej pracowników, mogą pozwalać na planowanie działań na najbliższe tygodnie i miesiące.
Koncentracja na walce z koronawirusem powoduje niemal zamrożenie innych procedur biznesowych w większości placówek ochrony zdrowia. Szpitale muszą się dalej rozwijać dla dobrego funkcjonowania wszystkich specjalności, potrzebnych w leczeniu wszystkich schorzeń.
– Odblokować całkowicie granice, przywrócić zdolności eksportowe gospodarki.
– Umożliwić pracę na terenach przygranicznych.
– Zniesienie ograniczeń w handlu międzynarodowym, w tym kontroli na granicach dla transportu towarów.
– Ułatwienia w rozliczaniu godzin pracy w czasie postojowego i późniejszego powrotu do normalnej pracy firmy.
– Zezwolenie na działanie tzw. małych biznesów usługowych przy zachowaniu zasad epidemiologicznych.
– Skopiować działania z modelu szwedzkiego – jeśli gospodarka będzie jeszcze zamrożona co najmniej miesiąc czeka nas długoletni, poważny kryzys, protesty społeczne i wiele innych perturbacji.

materiał: Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tekst: Emil Muciński rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama