Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Koronawirus. Podsumowanie działań w mieście od 21 marca

Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk informuje  o działaniach podjętych od 21 marca w związku z epidemią koronawirusa.

„W związku z nowymi ograniczeniami ogłoszonymi przez Rząd poleciłem prezesowi MZK dokonanie pomiaru strumieni pasażerów w tych godzinach, gdy z komunikacji miejskiej korzysta najwięcej osób. Aby była zachowana odległość bezpieczeństwa pomiędzy pasażerami (2 m) przy najpopularniejszych kursach – np. linii H – podstawiane są dodatkowe pojazdy. Podjąłem też decyzję o przedłużeniu trwałości biletów okresowych dla uczniów o czas zawieszenia zajęć dydaktycznych, a następnie o możliwości zawieszenia biletów długookresowych przez osoby, które nie korzystają z nich w czasie stanu epidemicznego. Wartość niewykorzystanego biletu zostanie przekodowana na czas po odwołaniu tego stanu.

W związku z nowymi ograniczeniami, obowiązującymi od 25 marca, zaapelowałem ponownie do mieszkańców o dyscyplinę i dbałość o bezpieczeństwo, podjęta została akcja informacyjna na temat nowych zaleceń za pośrednictwem kanałów Urzędu Miasta i mediów.

W mijającym tygodniu wprowadziliśmy w UM i w USC skrzynki podawcze, w których mieszkańcy zostawiają dokumenty i pisma. Ogranicza to bezpośredni kontakt, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo.

Jako pierwszy samorządowiec z naszego regionu wystosowałem list do Prezesa Rady Ministrów, w którym zaapelowałem o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP, wyrażając mój niepokój o zdrowie osób, które miałyby w nich uczestniczyć (członków komisji wyborczych i wyborców). Wyraziłem też stanowisko wielu mieszkańców, którzy zgłaszają do mnie swoje obawy. List ten miał szeroki oddźwięk w mediach ogólnopolskich.

W ramach pomocy dla szpitala i Pogotowia Ratunkowego podjąłem decyzję o zakupie respiratorów dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Teraz poszukujemy sprzętu wysokiej jakości, który będziemy mogli zakupić. Przekazaliśmy Stacji Pogotowia Ratunkowego 460 litrów płynu do dezynfekcji karetek zakupionego ze środków budżetu miasta za 15 tys. zł. Uczestniczyłem również w akcji fundacji SMS z Nieba i Caritas – zebraliśmy ponad 100 tys. zł w ciągu jednego dnia na respirator do szpitala. Otrzymałem informacje także od bialczan z USA, że zmobilizowali Polonię do udziału w zbiórce. Dziękuję wszystkim, którzy się do niej przyłączyli.

Zdecydowałem o zmniejszeniu opłaty podstawowej za czas zawieszenia zajęć w Zespole Żłobków Miejskich o 50% i o zawieszeniu opłaty za pobyt dziecka dłuższy niż 5 godzin w przedszkolach samorządowych.

Trwa doskonalenie narzędzi zdalnej pracy uczniów i nauczycieli – nauczyciele dzielą się tzw. Dobrymi praktykami (prezentacja nagrywanych lekcji online, linki w specjalnej zakładce na stronie Urzędu Miasta); nagranie audiobooka – „Dżumy” A. Camusa (nauczyciele i uczniowie IV LO im. Stanisława Staszica).

Muszę też wspomnieć o działalności kulturalnej online naszych instytucji kultury. Koordynuję ją wraz z ich dyrektorami – to kolejne konkursy i aktywności publikowane na stronach BCK, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Południowego Podlasia (warsztaty, konkursy, zajęcia online, udostępnianie cyfrowych zbiorów, wykłady z historii, kontynuacja i rozwój Bialskiego Domowego Przedszkola online).

Zorganizowaliśmy pomoc w dystrybucji paczek żywnościowych z UE dla potrzebujących rodzin – akcja PCK nie mogłaby być bez niej prowadzona, gdyż do tej pory beneficjenci odbierali te paczki sami. Podjąłem się organizacji akcji dostarczania paczek we współpracy MOPSu, ZGL, Straży Miejskiej i bialskich szkół. W akcji uczestniczyli również wolontariusze z ZHP oraz WOT. To pomoc dla prawie 400 rodzin (ponad 1000 osób).

Kupujemy stałe i przekazujemy maseczki i rękawiczki – otrzymują je pracownicy MOPSu, Straży Miejskiej i wolontariusze. W tym tygodniu otrzymaliśmy też 800 maseczek od firmy GTD Tank. Objąłem patronatem honorowym i wsparłam finansowo akcję szycia maseczek przez mieszkańców (Mieszkańcy-Mieszkańcom. Biała Podlaska szyje maseczki, w którym biorą udział osoby prywatne, a także m.in. Nadbużański Oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i ZHP.

Podjąłem decyzję o wznowieniu od 4 kwietnia działalności targowiska miejskiego przy Al. Tysiąclecia, by wspomóc producentów i sprzedawców produktów rolno-spożywczych. Uruchomiliśmy tez wraz z ZGL e-targowisko – usługę online, dzięki której konsumenci mogą się indywidualnie telefonicznie umawiać z dostawcami na zakup i odbiór ich towarów”.

materiał: Biała Podlaska miasto
info: UM w Białej Podlaskiej
grafika: Radio Biper

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama